لیست اخبار

حل راز ظرفیت منفی در سلول‌های خورشیدی پروسکایت‏ (۱۳۹۸/۰۱/۲۶)

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با همکاری محققان EPFL علت ظرفیت بالا یا حتی منفی در سلول‌های خورشید پروسکایت را مشخص کردند.

ادامه خبر

ساخت سلول مصنوعی که انرژی خود را با فوتوسنتز تامین می‌کند‏ (۱۳۹۸/۰۱/۱۶)

یک گام بزرگ دیگر در رابطه با سلول‌های مصنوعی‌ای که درون آزمایشگاه ساخته شده‌اند برداشته‌ شده است. پژوهشگران سلول‌هایی گسترش داده‌اند که می‌تواند انرژی شیمیایی مورد نیاز خود را تولید کرده و بخشی از ساختمان خود را سنتز کنند.

ادامه خبر

عیدانه معاونت علمی برای سرآمدان علمی ایران‏ (۱۳۹۷/۱۲/۲۸)

با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یارانه دریافت خدمات آزمایشگاهی ویژه سرآمدان علمی ایران به 90 درصد افزایش یافت.

ادامه خبر

چاپ مقاله محقق ایرانی در یکی از نشریات نیچر‏ (۱۳۹۷/۱۲/۲۶)

تیم تحقیقاتی متشکل از آقای دکتر نقوی از دانشگاه شهید بهشتی و چهار محقق از دانشگاه نورت وسترن آمریکا موفق شدند نتایج پژوهش های خود در خصوص افزایش راندمان مواد ترموالکتریک را در نشریه معتبر Nature Communications به چاپ برسانند.

ادامه خبر

یک راه ساده‌تر برای مهندسی گیاهان‏ (۱۳۹۷/۱۲/۱۳)

یک تیم پژوهشی در MIT از نانوذرات برای رساندنِ ژن‌ها به کلرپلاست گیاه استفاده کرده‌اند. پژوهشگران MIT یک ابزار ژنتیکی جدید را توسعه داده‌اند که مهندسی کردنِ گیاهان را برای سازش با خشکسالی و مقاومت در برابر آفت‌ها آسانتر می‌کند. تکنیک آنها که از نانوذرات برای رسانشِ ژن‌ها به کلروپلاستِ سلول‌های گیا...

ادامه خبر

بعضی از سلول‌های ایمنیِ بدن می‌توانند با تمامیِ ویروس‌های آنفلوانزا مقابله کنند‏ (۱۳۹۷/۱۲/۰۵)

آرزوی دستیابی به دارویی همیشگی برای مقابله با آنفلوانزا با کشف سلو‌های ایمنی‌ای که می‌توانند با هر سه شاخه‌ی آنفلوانزا مقابله کنند دستیافتنی‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. در حال حاضر به علت جهش‌های همیشگیِ ویروس آنفلوانزا، گونه‌های مختلفی از واکسن‌های آنفلوانزا (نوع A, B و C) هر سال به بدن تزریق می‌...

ادامه خبر

تشخیص سریع سرطان با آزمایش خون‏ (۱۳۹۷/۱۲/۰۱)

سرطان پستان بیش از هر گونه سرطانی موجب مرگ زنان در سراسر دنیا می‌شود. حال پزشکان آلمانی می‌گویند روشی را پدید آورده و تکامل بخشیده‌اند که از طریق آن می‌شود با آزمایش خون سرطان پستان را در مراحل اولیه تشخیص داد.

ادامه خبر

بازسازیِ سیاه‌چاله در آزمایشگاه به صورت ساده‏ (۱۳۹۷/۱۱/۲۷)

سیاهچاله‌ها جزو اسرار بزرگ کیهان هستند. همه کنجکاوند بدانند چه اتفاقاتی درون سیاه‌چاله‌ها می افتد اما تنها کاری که می‌توان انجام داد بیرون ایستادن و شنیدن است. آزمایشگاهِ سیاه‌چاله در دانشگاه ناتینگهام در بریتانیا دارای نوعی سیاهچاله‌ی مصنوعی و عجیب است!

ادامه خبر

پتانسیل سلول‌های خورشیدیِ پروفسکایت‏ (۱۳۹۷/۱۱/۲۳)

نتایج جدید نشان ‌می‌دهد که چگونه تغییرات در فرمولاسیون می‌تواند به تجاری کردنِ این محصولات کمک کند.

ادامه خبر

واژه‌های جستجوشده توسط محققان در سال 2018‏ (۱۳۹۷/۱۱/۱۷)

کلیدواژه‌هایی که بیشترین جستجو در پایگاهِ داده‌ی اسکوپوس و گوگل را داشته‌اند منتشر شدند.

ادامه خبر