لیست اخبار

معادله ریاضی برای شکل تخم مرغ‏ (۱۴۰۰/۰۶/۱۸)

محققان یک فرمول ریاضی کشف کرده اند که می تواند هر تخم مرغ موجود در طبیعت را توصیف کند. این موضوع گامی مهمی است در راستای درک نه تنها شکل تخم مرغ بلکه نحوه و چرایی تکامل آن. با این یافته جدید، کاربردهای بیولوژیکی و تکنولوژیکی گسترده این معادله ممکن می شود.

ادامه خبر

فیزیکدانان راهی برای تولیدِ پادماده از نور یافته‌اند‏ (۱۴۰۰/۰۶/۱۵)

گروهی از فیزیکدانان نشان دادند که می‌توان از لیزرهای شدت بالا برای برخورد فوتون‌های گاما – پرانرژی‌ترین طول موج‌های نور – استفاده کرد و نتیجه‌ی این برخورد تولیدِ جفت‌های الکترون-پوزیترون باشد. این کار به ما کمک می‌کند تا محیط‌های پیرامون برخی از دورترین اجرام جهان یعنی ستاره‌های نوترونی را درک کنیم.

ادامه خبر

افزایش جذب کربن با کمک بقایای پوسیده گیاهان‏ (۱۴۰۰/۰۶/۱۱)

بزرگترین استخر کربن آلی در زمین، به واسطه ی اتصالی پیچیده بین کربن تولید شده به وسیله ی گیاه، فعالیت های میکروبی و ماتریکس خاک تنظیم می شود. این امر از طریق چگونگی کنترل میکروارگانیسم ها به عنوان بازیگران اصلی در تبدیل کربن حاصل از بقایای پوسیده گیاهی به کربن آلی خاک، در کنارِ آرایش فیزیکی ذرات آ...

ادامه خبر

نسل جدید سیستم های رابط مغز و کامپیوتر‏ (۱۴۰۰/۰۶/۰۶)

نوع جدیدی از سیستم رابط عصبی که فعالیت صدها حسگر کوچک مغز را هماهنگ می کند، می تواند در آینده درک مغز را عمیق تر کرده و به درمان های پزشکی جدیدی منجر شود.

ادامه خبر

حل یک مانع بزرگ سر راه تولید هیدروژن‏ (۱۴۰۰/۰۶/۰۳)

محققان راهی کم هزینه برای حل نیمی از معادله تولید هیدروژن به عنوان انرژی پاک را پیدا کرده اند. آن ها با استفاده از نور خورشید به طور موثر مولکول های اکسیژن را از آب جدا می کنند. این یافته گامی رو به جلو برای پذیرش هیدروژن به عنوان بخش کلیدی انرژی در آینده است.

ادامه خبر

مطالعه جدید نشان داد که پیام عصبی "حس خوب" در مغز می تواند کنترل شود‏ (۱۴۰۰/۰۵/۳۰)

محققان کشف کرده اند که دوپامین، پیام رسان عصبی که به عنوان ماده شیمیایی "احساس خوب" در مغز شناخته می شود، می تواند در مغز موش ها به صورت خودجوش انتشار یابد. این مطالعه نشان داد که موش ها می توانند این پالس های دوپامین تصادفی را برای دریافت پاداش دستکاری کنند.

ادامه خبر

طراحی نانو قفس های مونتاژ کننده آنتی بادی‏ (۱۴۰۰/۰۵/۲۷)

اخیراً تیمی از محققان آمریکایی به همراه محققانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به طراحی و ساخت نانو قفس هایی به منظور مونتاژ کردن آنتی بادی ها در یک معماری مناسب و دقیق با تعداد محل های اتصال قابل کنترل شده اند. این دستاورد محققان منجر به افزایش میزان اتصال آنتی بادی ها به گیرنده های مورد نظر خ...

ادامه خبر

کشف شواهدی از بخار آب در قمر مشتری‏ (۱۴۰۰/۰۵/۲۳)

اخترشناسان شواهدی از وجود بخار آب در جو قمر مشتری کشف کردند. این بخار آب زمانی ایجاد می شود که یخ سطح ماه تصعید (تبدیل از حالت جامد به گاز) می شود. ستاره شناسان مشاهدات هابل در دو دهه گذشته را دوباره مورد بررسی قرار دادند تا شواهد وجود بخار آب را پیدا کنند.

ادامه خبر

ایجاد نور سریع و کند درون پلاسما با استفاده از مخلوط کردنِ موج‌های نوری‏ (۱۴۰۰/۰۵/۱۹)

یک فوتون نور با سرعتی حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر بر ثانیه حرکت می‌کند و در حالی که این قاعده هرگز نقض نمی‌شود، گونه‌های دیگری از نور وجود دارند که از این قوانین پیروی نمی‌کنند.

ادامه خبر

پستانداران تازه متولد شده چگونه رویا می بینند‏ (۱۴۰۰/۰۵/۱۶)

هنگامی که یک پستاندار تازه متولد شده برای اولین بار چشمان خود را باز می کند، او قبلا دنیای اطراف خود را تصویرسازی کرده است. اما چگونه قبل از اینکه آنها بینایی را تجربه کرده باشند، این اتفاق می افتد؟ در مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشگاه ییل ایالات متحده آمریکا انجام شده است مشخص شد پستانداران در...

ادامه خبر