لیست اخبار

برشِ شبکه: استراتژی سودمند جهت هدایت هوشمندانه چیدمان پلیمرهای معدنی‏ (۱۳۹۹/۰۳/۱۲)

دکتر علی مرسلی و حسین قاسم پور از دانشگاه تربیت مدرس به همراه گروه پروفسور دنیل مسپوک از کشور اسپانیا، موفق به معرفی استراتژی جدیدی با عنوان "برشِ شبکه"، جهت هدایت هوشمندانه چیمان فضایی (توپولوژی) پلیمرهای کوئوریناسیونی نانو متخلخل معروف به چارچوب های فلز آلی شدند.

ادامه خبر

سایت های فلزی آزاد در چارچوب های فلز آلی متخلخل طراحی و کاربرد ها‏ (۱۳۹۹/۰۲/۳۰)

پروفسور علی مرسلی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران، با همکاری پژوهشگرانی از کشور آلمان به بررسی کاربرد های سایت های فلزی آزاد چارچوب های فلز آلی متخلخل در حوزه های مختلف پرداخته اند. مطالعات اخیر نشان دهنده ی قابلیت منحصر به فرد و بسیار تاثیر گذار این ترکیبات نانو متخلخل در به کارگیری آنها...

ادامه خبر

حل مسئله‌ی 120 ساله‌ی واکنشگر گرینیارد‏ (۱۳۹۹/۰۲/۲۷)

۱۲۰ سال پیش بود که “واکنش گرینیارد”(Grignard reaction) برای اولین بار شکل‌گیری مناسب پیوندهای کربن-کربن را توضیح داد. وقتی صحبت از معادلات مربوط به ساخت مولکول‌های جدید می‌شود، هیچ‌کدام‌شان از واکنش “گرینیارد” مهم‌تر یا پیچیده‌تر نیستند. از این واکنش برای سنتز پیوندهای کربن-کربن استفاده می‌شود.

ادامه خبر

بهترین مواد ممکن برای ساختن ماسک در خانه‏ (۱۳۹۹/۰۲/۲۰)

پوشیدن ماسک می تواند بخش مهمی از استراتژی متوقف کردن گسترش SARS-CoV-2 باشد. بنا به درخواست سیستم‌های بهداشت کشورهای مختلف، ماسک های جراحی و N95 باید برای پرسنل پزشکی که در خط مقدم فعالیت می‌کنند نگه داشته شود، با توجه به نیاز به ماسک و عدم دسترسی به آن در بازار می‌توان از پارچه در خانه برای ساخت...

ادامه خبر

کشف هورمون محرک جذب نیترات از خاک‏ (۱۳۹۹/۰۲/۱۷)

محققان ژاپنی در مطالعه ای توانایی بی نظیر گیاهان در برقراری ارتباط بین شاخه و ریشه را در مقابله با کمبود نیتروژن نشان داده اند. آنها هورمونی کشف کردند که میزان جذب نیتروژن (نیترات) از خاک را به طرز چشمگیری افزایش می دهد. یافته های این محققان می تواند منجر به تولید گیاهانی شود که میزان مصرف نیتروژ...

ادامه خبر

بررسی فعالیت ضد میکروبی نانوساختارهای پایه فلزی در کاربردهای پزشکی‏ (۱۳۹۹/۰۲/۱۳)

دکتر احسان نظرزاده زارع عضو هیات علمی دانشگاه دامغان، با همکاری پژوهشگرانی از کشورهای ایتالیا، چین و امریکا به بررسی و مرور ترکیبات مبتنی بر نانوذرات فلزی حاوی خواص ضد میکروبی در پزشکی پرداختند.

ادامه خبر

محیط زیست پاکیزه‌تر با استفاده از پلاستیک‌های سریع تخریب شونده‏ (۱۳۹۹/۰۲/۰۹)

برای حل مشکل دریاها و آب‌های الوده شده با پلاستیک در سراسر دنیا، پژوهشگران پلیمر جدیدی ساخته‌اند که با استفاده از اشعه‌ی فرابنفش تخریب می‌شود.

ادامه خبر

ساخت و تکامل هوش مصنوعی با استفاده از روش تکاملی‏ (۱۳۹۹/۰۲/۰۶)

بیشترین کاری که هوش مصنوعی انجام می‌دهد فرایندی است که به آن یادگیری ماشین می‌گویند؛ فرایندی که در آن هوش مصنوعی با انجام دادن پیاپیِ کاری در آن مهارت میابد و رفته رفته بهتر می‌شود. حالا از تکنیک مشابهی برای ساخت خودِ سیستم‌های هوش مصنوعیِ جدید بهره گرفته شده است.

ادامه خبر

بررسی محاسبات کوانتومی پدیده ای بسیار مهم در یک رنگدانه کاربردی‏ (۱۳۹۹/۰۲/۰۲)

این پژوهش، گزارش جامعی از اثرات یونهای مقابل و حلالهای مختلف در یک رنگدانه معروف کاتیونی (سیانین) است که با استفاده از شبیه سازی های شیمی محاسباتی سطح بالا، درک عمیق تری از رابطه بین محیط و ساختار برای این کلاس خاص از ترکیبات را ممکن ساخته است. این کار دارای سهم مهمی در زمینه تحقیقات تخصصی است که...

ادامه خبر

کشف ترکیب قارچ کش غیرسمی و موثر در گیاهان‏ (۱۳۹۹/۰۱/۳۰)

محققان دانشگاه اِکستر در انگلستان موفق به کشف ترکیب شیمیایی جدیدی شده اند که از محصولات زراعی در برابر حملات قارچ های بیماری زا محافظت می کند. این ماده برخلاف ترکیبات قارچ کش مرسوم، هیچگونه سمیتی در گیاه ایجاد نکرده و برای اورگانیسم های آبزی، انسان ها و حیات وحش بی ضرر می باشد.

ادامه خبر