لیست اخبار

دانشمندان منبع فیزیکی تشویش در مغز موش را شناسایی کردند‏ (۱۳۹۸/۰۷/۲۴)

ما برای اینکه مدام احساس آرامش کنیم تکامل نیافته‌ایم، اما شا ید روزی بتوانیم خود را در این وضعیت قرار دهیم. در یک مطالعه "سلول‌های تشویش" در قسمت هیپوکاموس مغز موش شناسایی شد. این قسمت از مغز موش نه تنها رفتارهای تشویش‌آمیز را کنترل می‌کند بلکه می‌تواند با اشعه‌ی نور کنترل شود.

ادامه خبر

نقش نیتروژن در سازش گیاهان باتلاقی با غلظت بالای CO2‏ (۱۳۹۸/۰۷/۲۲)

این کشف محققان می تواند خبر خوبی برای باتلاق و برای افرادی باشد که در نزدیکی آن زندگی میکنند. در واقع، داشتن ساقه های متراکم، که در ارتباط مستقیم با داشتنِ ریشه های گسترده به منظورِ جذب بیشتر نیتروژن است، قدرت دفاعی باتلاق را بالا برده و در نهایت یک باتلاق متراکم و انبوه می تواند انرژی ناشی از تن...

ادامه خبر

جایزه نوبل شیمی به تولیدکنندگان باتری "لیتیومی" رسید‏ (۱۳۹۸/۰۷/۱۸)

سه دانشمند آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی افرادی هستند که موفق به کسب جایزه نوبل سال ۲۰۱۹ در زمینه تولید باتری‌های لیتیوم یونی شدند.

ادامه خبر

معرفی برندگان نوبل فیزیک 2019‏ (۱۳۹۸/۰۷/۱۷)

آکادمی سلطنتی علوم سوئد روز سه‌شنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) نام برندگان جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد. جیمز پیبلز، پژوهشگر آمریکایی – کانادایی نیمی از جایزه فیزیک سال ۲۰۱۹ را برای اکتشافات نظری در کیهان‌شناسی فیزیکی به خود اختصاص داد. میشل مایور و دیدیه کولوز پژوهشگران سوئیسی به پاس کشف یک سیار...

ادامه خبر

نوبل پزشکی 2019 اهداء شد / کشف راز سازگاری سلولها با اکسیژن‏ (۱۳۹۸/۰۷/۱۷)

جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۹ به طور مشترک، نصیب سه دانشمندی شد که سازوکارِ یکی از فرآیند‌های انطباقی حیاتی در بدن را کشف کردند. آنها دریافتند که چگونه سلول‌ها، تغییرات در سطح اکسیژن را تشخیص و خود را با آن انطباق می‌دهند.

ادامه خبر

باتری های یون لیتیوم، برنده نوبل شیمی 2019‏ (۱۳۹۸/۰۷/۱۷)

بنا بر اعلام داوران در کمیتۀ شیمی آکادمی نوبل، جایزه نوبل شیمی در سال 2019 به محققانی که در زمینه توسعۀ باتری‌های لیتیم-یون فعالیت می کرده اند اهدا شده است.

ادامه خبر

نور الکترون‌ها را به عقب می‌راند‏ (۱۳۹۸/۰۷/۱۶)

نوری که به سطح یک فلز تحت یک زاویه تابیده می‌شود باعث می‌شود الکترون‌هایی در جهت خلاف حرکت نور به حرکت درآیند؛ نتیجه‌ای که نظریه‌پردازان را متحیر ساخته است.

ادامه خبر

کشف مکانیسم عمل آربوویروس ها در تغییر صفات ایمنی گیاه‏ (۱۳۹۸/۰۷/۱۳)

اخیراً محققان کشف کردند که آربوویروس ها سیستم ایمنی گیاه را به منظورِ سرکوب حشرات غیرناقلِ خود تقویت می کنند. یافته های این محققان می تواند باعث پیشرفت در کنترل بیماری های ایجاد شده توسط حشرات ناقلِ ویروس شود. مقاله حاصل از این پژوهش در سال 2019 در نشریه Science Advances منتشر شده است.

ادامه خبر

مکانیزم چگونگی درک گفتگو در مغز انسان‏ (۱۳۹۸/۰۷/۱۰)

دانشمندان یک گام برای درک اینکه ما چگونه صحبت‌های محاوره‌ای را به سرعت می‌فهمیم برداشته‌اند. در این ماجرا سیستم‌های پیچیده‌ و بزرگ محاسباتی در سر انسان تاثیر بسزایی دارند.

ادامه خبر

روشی جدید برای تبدیل گرما به انرژیِ مفید‏ (۱۳۹۸/۰۷/۰۶)

پژوهشگران روشی نوین برای گرفتن گرما و تبدیل آن به انرژی یافته‌اند. با این کشف می‌توان با بهره‌ی بیشتری گرماهایی که به طور معمول تلف می‌شوند مانند گرمای اگزوز ماشین یا گرماهای تولید شده در صنعت را به انرژی تبدیل کرد. این پژوهش مسئله‌ای را ثابت کرد که تا پیش از این کسی فکر نمیکرد که ممکن باشد.

ادامه خبر