لیست اخبار

رنگ فرا-سفید، بازتابِ 95 درصدی نور خورشید و خنک شدنِ ساختمان‌ها‏ (۱۴۰۰/۰۳/۱۹)

محققان دانشگاه “پردو” موفق به ساخت یک رنگ فوق‌العاده سفید شده‌اند که با بازتابِ 95.5 درصد از نور خورشید به خنک شدن ساختمان‌ها کمک زیادی می‌کند.

ادامه خبر

بهینه کردنِ سیستم دفاعی بدن برای مقابله با سرطان‏ (۱۴۰۰/۰۳/۰۵)

این مطالعه نشان می‌دهد که چطور بهینه کردن و مهندسیِ سیستم دفاعی بدن این امکان را به سیستم دفاعی می‌دهد تا بر موانعِ فیزیکی فائق آمده و با تومورها مبارزه کند. این پژوهش این قابلیت را دارد که در آینده به میلیون‌ها انسانِ مبتلا به سرطان کمک کند تا از این بیماری رهایی یابند.

ادامه خبر

تولید واریته های لوبیای مقاوم به تغییرات اقلیمی‏ (۱۴۰۰/۰۳/۰۱)

اخیراً تیمی از محققان در آمریکا و کانادا موفق به توالی یابی ژنوم لوبیای تپاری شده اند. آنها نحوه سازش لوبیای تپاری با نوسانات دمایی را نسبت به لوبیای معمولی مورد ارزیابی قرار داده تا بتوانند صفات این دو گونه را در نوعی واریته پایدارتر ترکیب کنند.

ادامه خبر

ثبت تصاویر بهتر در زمان کمتر توسط میکروسکوپ‌ها به کمک یادگیری ماشین‏ (۱۴۰۰/۰۲/۲۵)

همکاری بین متخصصانِ هوش مصنوعی و متخصصان میکروسکوپ‌های الکترونی منجر به ساخت میکروسکوپ‌هایی شده است که به شکل قابل توجهی توانایی پردازش اطلاعات بیشتری دارند.

ادامه خبر

چاپ مقاله محققان ایرانی در نشریه Chemical Science‏ (۱۴۰۰/۰۲/۲۱)

در این مقاله ارائه مکانیسمی جدید برای آلکوکسیل دار کردن ترکیبات آلیفاتیک کاتالیست شده به وسیله ترکیبات پالادیم ارائه شد. این مقاله توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامی و در نشریه بسیار معتبر Chemical Science به چاپ رسده است.

ادامه خبر

وجود شکاف دانش در صنعت آبزی پروری‏ (۱۴۰۰/۰۲/۱۸)

اخیراً محققان آمریکایی در پژوهشی به مطالعه میزان رشد بی سابقه ی صنعت آبزی پروری مدرن در سطح جهانی پرداخته و دریافته اند که وجود شکاف در میزان اطلاعات علمی مرتبط با حیوانات پرورش یافته به صورت آبزی عواقب بدی برای این حیوانات به دنبال خواهد داشت.

ادامه خبر

ذرات ریزپلاستیک در دشت های لوت و کویر ایران‏ (۱۴۰۰/۰۲/۰۴)

این کار تحقیقاتی توسط محققان کشورمان از دانشگاه شیراز و دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و کرمان و در یک همکاری بین المللی در دشت های لوت و کویر صورت گرفته است.

ادامه خبر

کشف ژنی کلیدی در گیاهان مقاوم به گرما‏ (۱۴۰۰/۰۲/۰۱)

اخیراً محققان آمریکایی موفق به کشف ژنی شدند که به گیاهان در درک گرما کمک می کند. برای تغییر پاسخ گیاهان به گرما، ابتدا باید مکانیسم عملکرد آن ها را درک کرد. به همین دلیل شناسایی ژن عامل ایجاد پاسخ دمایی بسیار مهم می باشد.

ادامه خبر

معماری در اعماق نانومتری چارچوب های فلز-آلی‏ (۱۴۰۰/۰۱/۲۸)

تاثیر قالب های سخت در نانومعماری مورفولوژی و ایجاد نانوحفرات بسیار منظم در چارچوب های فلز-آلی و کاربردهای پیشرفته این مواد، طی مقاله مروری- آموزشی در یکی از پراستنادترین مجلات شیمی مورد بررسی قرار گرفته است. این کار توسط محققانی از کشورمان و با همکاری محققانی از کشورهای ژاپن، اسپانیا و استرالیا ...

ادامه خبر

مولکول GABA و نقش آن در خشکسالی‏ (۱۴۰۰/۰۱/۲۲)

اخیرا تیمی بین المللی از محققان موفق به کشف مکانیسم عمل ماده تنظیم کننده ی باز و بسته شدن روزنه ها و در نتیجه برقراری تعادل آب در گیاهان طی فرآیند خشکسالی شده اند. این ماده نوعی حافظه از میزان خشکی در طول روز را برای گیاهان فراهم می کند.

ادامه خبر