فدراسیون سرآمدان علمی ایران | اخبار
لیست اخبار

تشخیص سلول‌های سرطانی متاستاز توسط پژوهشگران کشور‏ (۱۳۹۷/۰۹/۲۴)

سرطان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و بیش از %90 مرگ و میرهای سرطانی به دلیـل متاسـتاز رخ مـی‌دهنـد. تومورهای اولیه می توانند توسط جراحی یا درمان های مکمل شیمیایی به خوبی درمان شوند، اما سرطان‌هایی که به مرحله متاستاز رسیده‌انـد به درمان مقاومند.

ادامه خبر

تئوریِ جدید می‌تواند 95 درصدِ گمشده‌ی جهان را توضیح دهد‏ (۱۳۹۷/۰۹/۲۰)

دانشمندان در دانشگاه آکسفورد شاید یکی از اساسی‌ترین پرسش‌ها در فیزیکِ مدرن را پاسخ داده باشند؛ در مقاله‌ای که ماده‌ی تاریک و انرژیِ تاریک را یکی کرده و آن‌دو را بصورتِ یک سیال با «جرمِ منفی» در نظر می‌گیرد. اگر جرم منفی را فشار دهید به سمتِ شما شتاب خواهد گرفت. این تئوریِ خارق‌العاده شاید ثابت کن...

ادامه خبر

بازتاب نور خورشید در جو برای خنک کردنِ کره‌ی زمین‏ (۱۳۹۷/۰۹/۱۴)

پژوهشگران در نظر دارند با اسپریِ ذراتی که نور خورشید را به استراتوسفرِ جو بازتاب می‌کند راهی را امتحان کنند که هدف نهایی آن خنک کردنِ سریعِ کره‌ی زمین است.

ادامه خبر

بازنگری در سیستم یکاهای بین‌المللی (SI)‏ (۱۳۹۷/۰۹/۱۱)

جمعه 16 نوامبر 2018 در کنفرانس بین المللی اوزان و مقیاس (CGPM) که در ورسای پاریس برگزار شد، نمایندگان 60 کشور تصمیم گرفتند که چهار واحدِ SI (کیلوگرم، آمپر، کلوین و مول) را باز تعریف کنند.

ادامه خبر

تجزیه نوری آب با کمک نانوساختارهای دوبعدی‏ (۱۳۹۷/۰۹/۰۶)

محققان کشورمان در دانشگاه‌های صنعتی شریف، آزاد اسلامی، سهند و سبزوار با همکاری دانشگاه علم و صنعت پوهانگ کره جنوبی به سرپرستی دکتر علیرضا مشفق؛ عضو هیأت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف؛ مقاله‌ای در خصوص تجزیه نوری آب با استفاده از نانوساختارهای نیمه رسانای دوبعدی در نشریه برتر Energy & Envi...

ادامه خبر

متاموادِ کوانتوم الکترون؛ حوزه‌ی جدیدی در فناوری نانو‏ (۱۳۹۷/۰۸/۱۷)

زمانی که دو لایه‌ی اتمیِ نازک و دوبعدی بر روی یکدیگر قرار میگیرند و یک لایه مجبور می‌شود تا بر روی لایه‌ی دیگر بچرخد، این وضعیت الگوهایی بوجود می‌آورد که به الگوهای مویر معروفند و هیچکدام از لایه‌ها به تنهایی قادر به تولید چنین الگوهایی نیستند. این قضیه حرکت نور و الکترون را تسهیل می‌کند و منجر ب...

ادامه خبر

70 سرآمد علمی کشور شناسایی و معرفی شدند‏ (۱۳۹۷/۰۷/۱۷)

فدراسیون سرآمدان علمی ایران در سال جدید 70 سرآمد علمی کشور را شناسایی و معرفی کرد. این سرآمدان در رشته های شیمی، فیزیک، ریاضی، داروسازی، علوم پزشکی و زیستی و ... فعالیت می کنند.

ادامه خبر

پژوهش‌های مربوط به پروتئین، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی‏ (۱۳۹۷/۰۷/۱۲)

نوبل شیمی در سال 2018 به سه دانشمند برای پژوهش‌هایشان درباره‌‌ی آنزیم‌ها اعطا شد.

ادامه خبر

اولین زنِ برنده‌ی جایزه‌ی نوبل در 55 سال اخیر‏ (۱۳۹۷/۰۷/۱۱)

دونا استریکلند از کانادا سومین زنی است که بعد از ماری کوری و ماریا مایر موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل می‌شود. دکتر استریکلند این جایزه را با آرتور آشکین از ایالات متحده و جرارد مورو از فرانسه تقسیم می‌کند. بنیاد نوبل از کشفیات آن‌ها در زمینه‌ی فیزیک لیزر با اهداء جایزه‌ی نوبل تقدیر خواهد کرد.

ادامه خبر

اهداءِ نوبل پزشکی به پژوهشگران ایمنی‌درمانی‏ (۱۳۹۷/۰۷/۰۸)

دو دانشمندی که کشف‌ کردند چگونه می‌توان با استفاده از سیستم ایمنی بدن با سرطان مبارزه کرد برنده‌ی نوبل فیزیولوژی یا پزشکی سال 2018 شدند.

ادامه خبر