لیست اخبار

کشف ژن عامل افزایش عملکرد و محتوای پروتئین در گندم‏ (۱۴۰۱/۰۴/۰۷)

اخیراً تیمی بین المللی از محققان روشی برای تولید گیاهان گندم با کیفیت و عملکرد بهتر ارائه نموده اند. این محققان ژنی را شناسایی کردند که عملکرد گندم را بهبود بخشیده و به طور غیر منتظره ای منجر به افزایش محتوای پروتئین آن تا 25 درصد شده است. دستاوردهای حاصل از این تحقیق می تواند به بهبود ارزش غذایی...

ادامه خبر

نظریه دنیاهای موازی و سفر در زمان‏ (۱۴۰۱/۰۴/۰۱)

یک تیم پژوهشی به سرپرستی باراک شوشانی، مدرس دانشگاه بروک کانادا، در حال طراحی نظریه‌ای درباره سفر در زمان است که با نظریه نسبیت عام اینشتین هماهنگ باشد. این طرح از نظریه دنیاهای موازی هیو اورت بهره می‌گیرد و تلاش دارد مشکل تناقض‌های سفر زمانی را حل کند.

ادامه خبر

مغز در دمایی بالاتر از آنچه تاکنون میپنداشتیم کار می‌کند‏ (۱۴۰۱/۰۳/۲۸)

از موتور ماشین گرفته تا قطعات موجود در کامپیوتر، زمانی که کار پیچیده‌تر می‌شود دمای درون سیستم افزایش پیدا می‌کند. حالا یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که این قضیه در مورد مغز انسان نیز درست است و مغز در دمایی بالاتر از چیزی که تا پیش از این تصور می‌کرده‌ایم کار می‌کند.

ادامه خبر

ناپدید شدنِ سرطان در بدنِ تمامی شرکت کنندگان در یک آزمایش بالینی‏ (۱۴۰۱/۰۳/۲۴)

در یک کارآزمایی بالینی کم‌سابقه، تومورهای بیماران مبتلا به سرطان رکتوم یا سرطان راست روده پس از دریافت یک داروی آزمایشی به نام «دستارلیماب»، ناپدید شدند.

ادامه خبر

کاهش نیمی از حشرات در اثر تغییرات اقلیمی و گسترش مناطق کشاورزی‏ (۱۴۰۱/۰۳/۲۱)

محققان انگلیسی در پژوهشی نشان داده اند که تغییرات اقلیمی و گسترش بیش از حد زمین های کشاورزی منجر به کاهش 49 درصدی جمعیت حشرات در مناطق تحت تأثیر در جهان شده است. یافته های این محققان ضرورت انجام اقداماتی جهت حفظ زیستگاه های طبیعی و کاهش گسترش مناطق کشاورزی را برجسته می کند.

ادامه خبر

انجام محاسباتی که ۹ هزار سال طول می‌کشید در ۳۶ میکروثانیه توسط کامپیوتر کوانتومی‏ (۱۴۰۱/۰۳/۱۷)

تیم مشترکی از محققان کانادایی و آمریکایی موفق شد‌ه‌اند کامپیوتری کوانتومی بسازند که توان انجام محاسبات بسیار پیچیده را در کسری از ثانیه دارد.

ادامه خبر

کشف چگونگی اثر گرسنگی بر تغییرهای رفتاری‏ (۱۴۰۱/۰۳/۱۴)

دانشمندان تلاش زیادی کرده‌اند تا دلیل این را بیابند که چرا وقتی ما گرسنه و عصبانی باشیم، غیرمنطقی عمل می‌کنیم. آن ها از کرم های کوچکی استفاده کردند تا دریابد چگونه گرسنگی به تغییرهای رفتاری منجر می‌شود.

ادامه خبر

ثبت نخستین تصویر از سیاه‌چاله مرکز کهکشان راه شیری‏ (۱۴۰۱/۰۳/۱۰)

دانشمندان نخستین تصویر از سیاهچاله مرکز کهکشان ما، یعنی کهکشان راه شیری را ثبت کردند. این تصویر کلید درک ما از نحوه شکل‌گیری کهکشان راه شیری و چگونگی تغییرها و دگرگونی‌های آن در آینده است.

ادامه خبر

دوری کردن پشه ها از آفت کش ها‏ (۱۴۰۱/۰۳/۰۷)

پشه‌ها می‌توانند پس از یک بار قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها یاد بگیرند که از آن‌ها دوری کنند. این موضوع یعنی آفت‌کش‌های کنونی ممکن است به‌اندازه‌ای که فکر می‌کردیم در برابر حشرات مؤثر نباشند.

ادامه خبر

کشف جدیدی برای مقابله با باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‏ (۱۴۰۱/۰۳/۰۳)

باکتری‌های گرم منفی سبب عفونت‌های خونی، عفونت‌های محل جراحی در بیماران بستری و ذات‌الریه مقاوم به دارو می‌شوند. یافته‌های جدید می‌توانند به ایجاد داروهای جدید برای مقابله با این باکتری‌های بالقوه کشنده سرعت بخشند؛ باکتری‌هایی که منبع عفونت‌های بی‌شماری در مراکز مراقبت‌های بهداشتی در سراسر جهان هس...

ادامه خبر