لیست اخبار

بررسیِ جزئیات مغناطیسیِ خورشید توسط بزرگترین تلسکوپ خورشیدیِ اروپا‏ (۱۳۹۹/۰۷/۰۱)

بزرگترین تلسکوپ خورشیدی در اروپا (GREGOR) تصاویری بی‌سابقه و دقیق از خورشید در اختیار پژوهشگران قرار داده است. بعد از بازطراحیِ GREGOR در سال‌های اخیر، اکنون خورشید با جزئیات بسیار بیشتری قابل بررسی است.

ادامه خبر

اپی ژنتیک و نقش آن در افزایش مقاومت به قارچ کش ها‏ (۱۳۹۹/۰۶/۲۹)

محققان برای نخستین بار نشان داده اند که سلول های قارچی می توانند با تغییر در نحوه بسته بندی DNA به جای تغییر در توالی DNA افزایش مقاومت به ترکیبات ضدقارچ را در خود القاء کنند. یافته های این محققان رویکردی در جهت درک مکانیسم مقاومت پاتوژن های قارچی و در نتیجه مدیریت بهتر عفونت های قارچی است.

ادامه خبر

پیامدهای مخرب رایج ترین مسکن جهان‏ (۱۳۹۹/۰۶/۲۴)

مصرف استامینوفن (که به وفور در خانه‌های مردم یافت می‌شود) باعث می‌شود تا مردم خطر را کمتر از حالت عادی محاسبه کنند. با مصرف استامینوفن مردم کمتر می‌ترسند. به عنوان مثال 25 درصد مردم آمریکا در هفته استامینوفن مصرف می‌کنند که باعث می‌شود با احساس خطر کمتر، بیشتر در معرض خطر بوده و در نهایت جامعه را...

ادامه خبر

اثرات میکروپلاستیک‌ها بر ارگانیسم‌های خاک‏ (۱۳۹۹/۰۶/۱۶)

پلاستیک یکی از عوامل عمده آلودگی آب دریاها و اقیانوس‌ها محسوب می‌شود اما بر خلاف تصورات موجود تأثیرات دقیق میکروپلاستیک‌ها بر موجودات زنده و محیط زیست تا حدود زیادی برای دانشمندان نامشخص است. میکروپلاستیک‌ها اشیایی فوق‌العاده کوچک هستند که در نزدیکی سطح بستر یا بر روی ساحل دریاها و اقیانوس‌ها وجو...

ادامه خبر

ژنتیک و اهمیت آن در حفاظت از صخره های مرجانی‏ (۱۳۹۹/۰۶/۱۳)

اخیراً تیمی بین المللی از محققان نشان داده اند که توالی یابی ژنوم می تواند تفاوت تغییرات در طول تکامل در مرجان های صخره ای را آشکار ساخته و به دانشمندان در شناسایی گونه های مقاوم به آب های گرم کمک کند.

ادامه خبر

ساخت نوع جدیدی از پلاستیک با خواص قابل بازیافت‏ (۱۳۹۹/۰۶/۰۶)

گروهی از دانشمندان آمریکایی و چینی توانسته‌اند نوعی پلاستیک بسازند که می‌تواند بعد از بازیافت ویژگی‌های اولیه‌ی خود را حفظ کند.

ادامه خبر

چاپ مقاله محقق ایرانی در نشریه Advanced Materials با ضریب تاثیر 27‏ (۱۳۹۹/۰۶/۰۳)

مسعود ملکی از دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان و پرفسور راجندر سینج وارما از دانشگاه پالاکی جمهوری چک به مطالعه کامپوزیت های تقویت شده با نانوذرات دوبعدی مکسین پرداخته اند. این مواد در زمینه های مختلفی ازجمله انرژی، پزشکی و محیط زیست کاربرد دارند.

ادامه خبر

کشف ساختار وزیکول های میکروسکوپی در سلول‏ (۱۳۹۹/۰۶/۰۱)

اخیراً محققان دانشگاه ایالتی فلوریدا در آمریکا اکتشافات جدیدی در مورد ساختار بسته های کوچک ناقل مواد در سلول کرده اند؛ ساختارهایی که در متابولیسم سلولی، انتقال مواد در سلول و رهایش دارو نقش به سزایی دارد.

ادامه خبر

سرآمدان علمی دوره پنجم از 43 دانشگاه کشور انتخاب شدند‏ (۱۳۹۹/۰۵/۲۷)

در پنجمین دوره انتخاب سرآمدان علمی کشور، تعداد 100 سرآمد از 43 دانشگاه کشور انتخاب شده‌اند. این افراد از 16 استان کشور بوده‌اند. 62 نفر از این افراد از دانشگاههای استان تهران انتخاب شده‌اند.

ادامه خبر

افزایش تولید محصول و کاهش مصرف آب با دستکاریِ فوتوسنتز‏ (۱۳۹۹/۰۵/۲۵)

گیاهان کارخانه‌هایی هستند که با استفاده از نور و دی‌اکسیدکربن محصول تولید می‌کنند اما بخشی از این فرایند که فوتوسنتز نامیده می‌شود به علت کمبود مواد اولیه و برخی عوامل دیگر با کندی پیش میرود. حالا دانشمندان توانسته‌اند دو عامل مهم در کند بودن فوتوسنتز را شناسایی کرده و با اقدامات این پژوهشگران مح...

ادامه خبر