لیست اخبار

افزایش گردوغبار در غرب آسیا و ارتباط آن با تغییرات آب و هوایی در اطلس شمالی‏ (۱۳۹۹/۰۵/۲۰)

دکتر رضا صفایی‌راد از دانشگاه تهران در یک همکاری بین المللی موفق به آشکارسازی نقش تغییرات دمایی و جریان های اقیانوسی اطلس شمالی بر شرایط آب‌و‌هوایی غرب آسیا در بازه زمانی 19000 تا 7000 سال پیش شدند.

ادامه خبر

احتمال آماده شدن سیستم‌های ایمنی بدن در مقابل کوید-19 توسط سرماخوردگی‏ (۱۳۹۹/۰۵/۱۹)

شاید سرماخوردگیِ سال‌ها پیش شما باعث شده باشد که بدنتان برای مبارزه با کووید-19 آماده شده باشد. بر پایه‌ی مطالعه‌ی انجام شده، بعضی از کسانی که تا به حال به ویروس کرونا آلوده نشده‌اند شاید همچنان دارای تی‌سل‌های آموزش دیده شده برای مقابله با ویروس کرونا باشند. دانشمندان معتقدند که این تی‌سل‌ها در ...

ادامه خبر

سلول‌های خورشیدی پروسکایت و پایدار‏ (۱۳۹۹/۰۵/۱۵)

وقتی صحبت از آینده‌ی سلول‌های خورشیدی به میان می‌آید باید از سیلیکون خداحافظی کرده و در مورد اکسید کلسیم تیتانیوم که به عنوان پروفسکایت شناخته می‌شود صحبت کرد. دانشمندان دانشگاه "کرنل" به این نتیجه رسیده‌اند که سلول‌های خورشیدیِ ساخته شده از مواد پروسکایت بازدهیِ بالاتری از سلول‌های فوتوولتاییک س...

ادامه خبر

شواهدی از یک اقیانوس عظیم روی سطح مریخ‏ (۱۳۹۹/۰۵/۱۲)

در یک مطالعه‌ی اخیر که توسط دکتر عباس‌علی صابری از دانشکده‌ی فیزیک دانشگاه تهران انحام شده است، این موضوع از دیدگاه جدیدی مورد بازبینی قرار گرفته است که منجر به نتایج جالبی شده است که سعی در پاسخ به این مساله‌ی ریشه‌ای دارد.

ادامه خبر

شناسائیِ 21 داروی از پیش شناخته شده برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا‏ (۱۳۹۹/۰۵/۱۰)

در دنیای صنعتی امروز ساخت یک دارو، صدها میلیون دلار هزینه و گاهی دهه‌ها زمان می‌برد. بنابراین پژوهشگران برای مقابله با ویروس کرونا به فکر استفاده از داروها و موادی که هم‌اکنون استفاده می‌شود افتادند و 21 داروی احتمالا موثر بر کرونا را یافته‌اند.

ادامه خبر

کشف مکانیسم آلوستریک و تنظیم هومئوستازی هورمون ها در برنج‏ (۱۳۹۹/۰۵/۰۷)

اخیراً تیمی از محققان ژاپنی برای نخستین بار موفق به کشف یکی از مکانیسم های تنظیم کننده میزان هورمون ها در گیاهان شده اند. اکتشاف این محققان رویکرد جدیدی در جهت افزایش بهره وری محصولات زراعی در بحران های محیط زیست ارائه داده و منجر به تولید گیاهانی با مقادیر بالای زیست توده می گردد.

ادامه خبر

ساخت ماده ای که میتواند دمای 4000 درجه ی سانتیگراد را تحمل کند‏ (۱۳۹۹/۰۵/۰۴)

یک ماده سرامیکی جدید که گفته می‌شود مقاوم‌ترین ماده در برابر حرارت است، می‌تواند دمای بیش از ۴۰۰۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند و استفاده از آن در وسایلی از جمله هواپیماها بسیار مفید خواهد بود.

ادامه خبر

گرمایش جهانی و پیوند آن با مقاومت ضدمیکروبی آبزیان‏ (۱۳۹۹/۰۴/۳۰)

اخیراً محققانی از کشورهای آلمان و فرانسه به مطالعه چگونگی تأثیر گرمایش جهانی و مقاومت ضدمیکروبی در میان آبزیان پرداخته اند. آنها برای نخستین بار پیوندی میان گرمایش جهانی و خطر افزایش مقاومت ضدمیکروبی ایجاد کرده و در مورد پیامدهای استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها هشدار داده اند.

ادامه خبر

اختلاف منظر و ریزهمگرایی گرانشی دریچه ای جدید برای مطالعه کهکشان‏ (۱۳۹۹/۰۴/۲۲)

در پژوهشی جدید یک تیم بین المللی متشکل از منجمان بیش از 50 موسسه تحقیقاتی و متشکل از چندین گروه تحقیقاتی با استفاده از اثر اختلاف منظر در ریز همگرایی گرانشی، جرم و فاصله ستاره هایی را در مرکز کهشان راه شیری محاسبه کرده اند. در این پژوهش استاد سهراب راهوار استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و ...

ادامه خبر

ساخت ماده‌ای منعطف برای استفاده در لباس‌های سرد و گرم‌شونده‏ (۱۳۹۹/۰۴/۱۶)

این پژوهش نشان می‌دهد که ماده‌ی ساخته شده از نانولوله‌های کربنی دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های گرمایی، الکتریکی و فیزیکیِ لازم جهت استفاده در نسل بعدیِ پارچه‌های هوشمند است.

ادامه خبر