متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۷/۱۲

تعداد بازدید : ۴۶۹

تعداد رای : ۳

پژوهش‌های مربوط به پروتئین، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل شیمی

نوبل شیمی در سال 2018 به سه دانشمند برای پژوهش‌هایشان درباره‌‌ی آنزیم‌ها اعطا شد.

فرانسس آرنولد، جرج پی اسمیت از آمریکا و گریگوری وینتر از بریتانیا برای استفاده از قواعد انقلابی برای گسترش پروتئین‌هایی که در ساخت داروهای جدید استفاده می‌شوند مورد تقدیر قرار گرفتند. این سه دانشمند به علت کارهایشان در استفاده از تکامل برای تولید آنزیم‌ها و پادتن‌های جدید برنده‌ی جایزه‌ی نوبل در شیمی شدند.

 

کارهای این دانشمندان باعث شده است که بتوان با استفاده از فرایندهای تکاملی که در طبیعت وجود دارد سوخت و داروهای جدیدی تولید کرد که این مسئله منجر به پیشرفت‌های فراوانی در پزشکی شده است.

 

نصفِ جایزه به آرنولد از دانشگاه کالیفرنیا می‌رسد. پژوهش‌های او درباره‌ی هدایتِ تکاملیِ پروتئین-آنزیم که واکنش‌های شیمیایی را سرعت می‌بخشند بوده است. بطور خلاصه آرنولد یک جهشِ ژنتیکیِ تصادفی را در آنزیم‌ها بکار برد و سپس منتظر ماند تا ببیند این جهش چه اثری در پی دارد. سپس او آن جهش‌هایی که مفید بود را مشخص کرد. این جهش‌ها را می‌توان با جهش‌های دیگری که روی این آنزیم‌ها انجام می‌شود بهینه‌تر کرد. یافته‌های آرنولد منجر شد تا مانند گذشته نیازی به استفاده از کاتالیست‌های سمیِ فراوان برای تولید بیوسوخت و دارو وجود نداشته باشد.

 

پژوهشگران در گذشته هم از آنزیم‌ها در صنعت استفاده می‌کردند اما فقط آنزیم‌هایی که در طبیعت موجود بود مفید واقع می‌شد. تعدادِ این آنزیم‌ها کم و استفاده از آنها در صنعت بسیار مشکل بود. اما با روشِ آرنولد می‌توان یک آنزیم را برای کار در محیط صنعتی منطبق کرد. در نهایت راهی که در طبیعت میلیاردها سال طول می‌کشید تا به سرانجام برسد الان در آزمایشگاه در حدود یک هفته طول خواهد کشید.

 

نصف دیگر جایزه به وینتر و اسمیت به علت پژوهش‌هایشان در ارتباط با «نمایشِ فاژیِ پپتیدها و پادتن‌ها» تعلق خواهد گرفت. فاژ یک ویروس است که می‌تواند باکتری را عفونی کرده و آن را وادارد که خود را تکثیر کند. اسمیت از دانشگاه میزوری متوجه شد که می‌توان از مواد ژنتیکیِ فاژ برای تغییرِ مولکول‌هایی که به فاژها متصلند استفاده کرد. اسمیت متوجه شد که این کشف مفید است: برای مثال، اگر معلوم نباشد که یک ژن مشخص بر روی چه پروتئینی تاثیرگذار است، ژن درون فاژ قرار می‌گیرد و پروتئینِ نامشخص به سطح آمده و شناسائی می‌شود. استفاده از این روش همچنین به این معنی است که دانشمندان می‌توانند مجموعه‌ای از ژن‌های نامشخص را درون فاژها قرار بدهند تا پروتئین‌هایی که قبلا شناسایی شدند توسط بعضی از ژن‌ها فعال شوند و این ژن‌های نامشخص شناسائی شوند.

 

در ادامه از این جهش‌ها برای توسعه‌ی آنتی‌بادی‌ها استفاده شد و منجر به تولید آنتی‌بادی‌هایی شد که می‌توانند سلول‌های مشخص را هدف قرار دهند. این بخش منجر به تولیدِ داروهای جدیدی شد که پزشکی را متحول ساخته است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)