متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴

تعداد بازدید : ۳۴۲

تعداد رای : ۱

بازتاب نور خورشید در جو برای خنک کردنِ کره‌ی زمین

پژوهشگران در نظر دارند با اسپریِ ذراتی که نور خورشید را به استراتوسفرِ جو بازتاب می‌کند راهی را امتحان کنند که هدف نهایی آن خنک کردنِ سریعِ کره‌ی زمین است.

در خبری بحث برانگیز و تکان دهنده دانشمندانِ هاروارد در آزمایشی که 3 میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت تا کمتر از یکسال دیگر برنامه‌ی پیشگامانه‌ی خود برای بازتابِ نور خورشید در لایه‌های بالایی جو را امتحان خواهند کرد.

این پروژه که اختلال کنترل شده‌ی استراتوسفر (SCoPEx) نام دارد بخشی از برنامه‌ی پژوهشیِ هاروارد در بخش مهندسیِ آب و هوا است.

در حالیکه تمامی مطالعات صورت گرفته بر روی اثراتِ اسپری کردنِ مواد شیمیایی در جو برای خنک کردنِ سیاره توسط شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای انجام گرفته است، پروژه‌ی SCoPEx در دنیای واقعی انجام خواهد گرفت.

در این آزمایش یک بالن در ارتفاع زیاد به لایه‌ی استراتوسفر جو فرستاده خواهد شد ( حدود 20 کیلومتری سطح زمین) و ذرات ریز هواپخشِ (aerosol) کربناتِ کلسیم را در هوا آزاد می‌کند.

زمانی که ذرات شیمیایی رها می‌شوند، انتظار می‌رود در محدوده‌ای به طول 1 کیلومتر و قطر 100 متر پراکنده شوند. برای آنالیز رفتار و تغییرات ذرات در هوا، بالن به مدت 24 ساعت در میان این ابرها رفت و آمد خواهد کرد.

اینکار به این علت انجام می‌شود که مشخص شود که آیا می‌توان دمای سطحِ کره‌ی زمین را آنچنان که ذراتِ آتشفشان موجود در جو در سال 1991 پایین آوردند کم کرد.

اما اینکار مخالفانِ زیادی هم دارد. بعضی مطالعات متذکر شده‌اند که اسپری کردنِ مقادیرِ فراوانی از ذرات بازتاب دهنده‌ی نور خورشید به جو ممکن است اثراتِ مخربی به همراه داشته باشد و منجر به بوجود آمدنِ مشکلاتِ ناخواسته‌ای برای محصولات کشاورزی، الگوهای آب و هوا و لایه‌ی اوزون شود.

به علت خطرات پیش‌رو برای لایه‌ی اوزون تیم اجرا کننده‌ی این عملیات از کربنات کلسیم بجای ذرات دیگرِ پیشنهادی استفاده خواهد کرد زیرا که طبق پژوهش‌های صورت گرفته این ماده امن‌ترین ماده برای لایه‌‌ی اوزون است.

از آنجا که چیزهای زیادی درباره‌ی مهندسی آب و هوا نامشخص است فعلا آزمایش‌ها در مقیاس‌های کوچک انجام خواهد شد که تنها به اندازه‌ی یک دقیقه هواپیمای تجاری ذرات شیمیای وارد جو میکند.

مسئله اینجاست که حتی اگر این آزمایش با موفقیت انجام شود و مشخص شود که مهندسیِ آب و هوا راهی برای کم کردنِ دمای کره‌ی زمین است اما باز هم بسیاری از مشکلات گرمایش زمین سر جایشان باقی خواهند ماند.

از آنجا که ریشه‌ی مشکلات وجود دی اکسید کربن در جو است بنابراین کاهش محسوس این ماده در جو باید اولویت اول بشریت در سال‌های پیش‌رو باشد چرا که مهندسیِ آب و هوا توانایی حل کردنِ بقیه‌ی مشکلات گرمایش زمین مانندِ اسیدی شدنِ اقیانوس‌ها را ندارد.

به گفته‌ی دیوید کیث یک از اعضای گروه: «مهندسیِ آب و هوا یک مکمل و ضمیمه است و در نهایت برای حل مشکل باید انتشار دی اکسید کربن را کاهش دهیم.»

در حالیکه دنیا به نظاره نشسته است این پژوهشگران به زودی کارا بودنِ این مکمل را آزمایش خواهند کرد.

 

این پژوهش در مجله نیچر به چاپ رسیده است و از طریق لینک مقاله در دسترس قرار دارد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)