متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۹/۲۴

تعداد بازدید : ۳۸۴

تعداد رای : ۲

تشخیص سلول‌های سرطانی متاستاز توسط پژوهشگران کشور

سرطان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در دنیا است و بیش از %90 مرگ و میرهای سرطانی به دلیـل متاسـتاز رخ مـی‌دهنـد. تومورهای اولیه می توانند توسط جراحی یا درمان های مکمل شیمیایی به خوبی درمان شوند، اما سرطان‌هایی که به مرحله متاستاز رسیده‌انـد به درمان مقاومند.

این خصوصیت مقاومـت، دلیـل فراوانـی مـرگ را درمیان افراد دارای متاستاز نشان می‌دهد. بنابراین درمان موثر سـرطان وابستگی زیادی به شناخت کامل فراینـدهای ایجـادکننـده متاسـتاز و فراهم کردن راهکارهایی برای مقابله با این پدیده دارد. اگرچـه دانـش کنونی در مورد متاستاز کمتر از آن است که بتوان راهکار کاملا موثری علیه آن طراحی نمود، مطالعات بسیاری در مورد فراینـدهای موجـود در سرطان، به ویژه متاستاز، انجـام گرفتـه اسـت.

 

متاستاز زمانی پیش می‌آید که سلول‌های سرطانی بتوانند به فنوتیپ‌های تهاجمی انتقال یابند. انتقال، ابتدا توسط گروهی از سلول‌هایی که ممکن است از تومورهای اولیه جدا شده باشند آغاز می‌شود. فنوتیپ‌های تهاجمیِ چنین سلول‌هایی، در ابتدای متاستاز شدن دارای یک همبستگی با لایه‌ی عروقی اندوتلیال هستند.

 

شناسایی سلول‌های سرطانی متاستاتیک در نمونه‌ای که از بافت ثانویه بیماران با بیوپسی سوزن هسته‌ای (CNB)، آندوسکوپی، کولونوسکوپی و بافت‌برداری آسپیراسیون (FNA) گرفته شده است مهمترین گام در تشخیص مرحله‌ی سرطان و تصمیم گیری در مورد درمان‌های مورد نیاز است. روش‌های پاتولوژیِ کنونی، برای شناسائیِ حضور سلول‌های تهاجمی غیرعادی طراحی شده‌اند و این روش‌ها بر روی بافت‌هایی که توسط روش‌های جراحیِ سیتولوژیک و ایمونوهیستوشیمی از بدن جدا شده‌اند بکار گرفته می‌شود. اگرچه سلول‌های سرطانی در بعضی موارد قابل شناسائی هستند، اما ممکن است این سلول‌ها، در مناطقی از بافت‌هایی که برای آزمایش از بدن جدا شده، بسیار کم باشند و توسط پاتولوژیست شناسائی نشوند و در عین حال جلوگیری از اینگونه خطاها در این آزمایش بسیار پرهزینه و وقت‌گیر است.

 

در این پژوهش فناوریِ میکروتراشه‌ی متاس (Metas-Chip) برای شناسائیِ سلول‌های متاستاتیک در نمونه‌ی تومور بیمارِ مبتلا به سرطان پستان، گسترش و توسعه داده شده است. سلول‌های متاستاتیک به علت میل به هجوم به سیگنال‌های رها شده از دام‌های تک- HUVEC (این دام‌ها بر روی میکروالکترودهای طلا گذاشته و کشت شده‌اند) به طور فعالانه خود را از نمونه جدا می‌کنند. سپس تله‌ها توسط سلول‌های متاستاتیک مورد حمله قرار می‌گیرند و از بین می‌روند.

 

این رهیافت امکان دریافتِ بهینه‌ی نمونه از یک بافت متاستازیکِ مشخص را با روشی سریع، ساده و بدون استفاده از مواد شیمیایی فراهم می‌کند که این مسئله شناسائی و درمان را بسیار بهبود خواهد بخشید.

 

این پژوهش توسط تیم تحقیقاتی دکتر عبدالاحد در دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی انجام شده است و نتایج آن در نشریه Nature Communication به چاپ رسیده است. برای مشاهده این مقاله، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)