متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۱/۰۹

تعداد بازدید : ۲۷۳

تعداد رای : ۱

برتریِ ژنتیکی انسان‌های باریک‌اندام

در بزرگترین مطالعه‌ای که تاکنون درباره‌ی این موضوع انجام گرفته است دانشمندانِ دانشگاه کمبریج بررسی کرده‌اند که چگونه بعضی‌ها توانایی لاغر نگه داشتنِ خود را دارند درحالی‌که بقیه در شرایط مشابه؛ به وزن‌شان افزوده می‌شود. دانشمندان متوجه شدند که در این موضوع، شانسِ ژنتیکی با باریک‌اندامان یار بوده است.

 

در بریتانیا از هر 10 نفر 6 نفر اضافه‌وزن دارد و از هر 4 نفر یک نفر دچارِ چاقی مفرط است. در 4 سالگی تقریبا 1 کودک از بین 4 کودک یا دارای اضافه وزن بوده یا دچار چاقی مفرط است. اضافه وزن خطرِ بیماری‌های زیادی از جمله دیابتِ نوع 2 را افزایش می‌دهد. در حالی‌که گفته می‌شود نوع مواد غذایی‌ای که بشر در دنیای مدرن مصرف می‌کند و شیوه‌ی زندگی مدرن نقشی اساسی در چاقی دارد اما مدل‌های گوناگونی از تناسب اندام در بین مردمی که شیوه‌ی زندگیِ مشابهی دارند دیده می‌شود. بعضی از مردم به نظر می‌رسد می‌توانند هر چه می‌خواهند بخورند اما لاغر بمانند. این امر باعث شده بسیاری از مردم انسان‌های چاق را تنبل یا بی‌اراده بدانند.

 

اکنون پروفسور صدف فاروقی در دانشگاه کمبریج مطالعه‌ای ترتیب داده که در آن افراد باریک‌اندام مورد مطالعه قرار می‌گیرند تا مشخص شود که آنها چگونه راحت‌تر موفق می‌شوند وزن خود را کنترل کنند. مطالعه بر روی دوقلوها نشان داد که تفاوت‌ها در وزن بدن، بطور گسترده از ژن‌ها تاثیر می‌پذیرد. مطالعاتی که تاکنون انجام شده به‌طور گسترده بر روی افراد چاق تمرکز کرده است. نشان داده شده است که صدها ژن، شانس چاقی در افراد را افزایش می‌دهد و ژن‌هایی وجود دارد که منجر به چاقی مفرط در بچه‌ها می‌شود. این تیم پژوهشی با توجه به معیار BMI، 2000 داوطلبِ باریک‌اندام که از نظر پزشکی در سلامت کامل بودند را گرد هم آوردند. سپس پژوهشگران به بررسیِ دی‌ان‌ای این داوطلبان پرداختند و همچنین داوطلبان به پرسش‌هایی در مورد شیوه‌ی زندگی خود پاسخ دادند.

 

این پژوهش برای اولین‌بار نشان داد که انسان‌های باریک و سالم به این علت باریک‌اندام هستند که ژن‌هایی که احتمال چاقی را افزایش می‌دهد را کمتر دارند و نه به این علت که از نظر اخلاقی و اراده‌ای انسان‌های متفاوتی هستند.

 

75 درصدِ باریک‌اندامانی که در این مطالعه شرکت کردند دارای یک پیشینه‌ی خانوادگی در لاغر بودن هستند و پژوهشگران تغییرات ژنتیکی‌ای یافته‌اند که در این افراد بیشتر به چشم می‌خورد. یه گفته‌ی پژوهشگران این یافته ممکن است به آنها کمک کند تا با نشانه‌ رفتنِ این ژن‌ها و مکانیزم‌های بیولوژیکی بتوانند به افراد کمک کنند تا لاغر بمانند.

 

پروفسور فاروقی گفت: « در حال حاضر می‌دانیم که انسان‌ها به دلایل مختلفی می‌توانند لاغر باشند. بعضی‌ها به صورت ذاتی میلی به پرخوری ندارند و بعضی‌ها علی‌رغم پرخوری لاغر می‌مانند. اگر بتوانیم ژن‌هایی که منجر به این ویژگی می‌شود را بیابیم شاید با هدف قرار دادنِ آن ژن‌ها بتوان این ویژگی را به کسانی که از این موهبت برخوردار نیستند بخشید.»

 

نتایج این پژوهش در مجله Plos Genetics به چاپ رسیده است. برای مشاهده نتایج این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.  

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)