متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۱/۱۷

تعداد بازدید : ۲۵۵

تعداد رای : ۱

واژه‌های جستجوشده توسط محققان در سال 2018

کلیدواژه‌هایی که بیشترین جستجو در پایگاهِ داده‌ی اسکوپوس و گوگل را داشته‌اند منتشر شدند.

 

آیا تاکنون کنجکاو بوده‌اید که همکارانتان چه موضوعاتی را در اینترنت جستجو می‌کنند؟ سرطان، بلاک‌چِین و داده های کلان‌ در میانِ واژگانِ بسیار جستجو شده در پایگاه‌های داده‌ی علمی بزرگ در سال 2018 قرار داشته‌اند.

 

این جستجوها توسط اسکوپوس در اختیار نیچر قرار گرفته است. «سرطان» در هر دو سال مقام اول را به خود اختصاص داده است. واژه‌هایی که به لیست اضافه شده است نشان می‌دهد که دانشمندان بیشتر به چه مسائلی توجه نشان می‌دهند، «یادگیری ماشین ها» و «یادگیری عمیق» تازه‌واردهای لیست هستند و «هوش مصنوعی» از رده‌ی بیستم به رده‌ی سیزدهم ارتقاء یافته است.

 

           

 

یک دلیل برای این صعود شاید این باشد که پژوهش‌های هوش مصنوعی دارد کم کم به بار می‌نشیند. به گفته‌ی کانتال دیهال از دانشگاه کمبریج: «هزینه‌هایی که توسط بسیاری از پژوهشگران در این زمینه شده است شروع به جواب دادن کرده است. در حال حاضر بسیاری از پژوهش‌های پایان‌یافته و مرتبط با هوش مصنوعی در شرفِ اعلان عمومی هستند.»

 

ورد زبان ها

«داده های کلان‌» از رتبه‌ی ششم به رتبه‌ی سوم جهش کرد.به گفته‌‌ی دیهال: «امسال داده های کلان‌ و تاثیرات آن در تغییرات جهان توجهات را به سمت خود جلب کرد.» محبوبیت زنجیره‌ی بلوکی (بلاک‌چین) نیز چشمگیر بوده و از رتبه‌ی نوزدهم به رتبه‌‌ی دوم در لیست اسکوپوس صعود کرده است. به گفته‌ی کایرون فلانگان: «این جهش نشان می‌دهد که پژوهشگران علاقه‌مندند از این فناوری در کارهای خود استفاده کنند.» یا به گفته‌ی دیهال: «شاید پژوهشگران فقط می‌خواهند بدانند که زنجیره‌ی بلوکی چست چرا که این واژه ورد زبان‌ها شده اما تقریبا کسی نمی‌داند که به چه معناست.» این روند شاید نشان‌دهنده‌ی وجود تبلیغات خوش‌خیالانه حول فناوری‌های جدید باشد. معمولا در ابتدا شور و شوق فراوان به همراه توقعات زیاد برای محصول وجود دارد و نهایتا در یک مرحله‌ای این عطش اولیه فروکش می‌کند.

 

گرافن از رتبه‌ی هفتم به سیزدهم سقوط کرده است و «استرس» و «چاقی مفرط» از لیست 20 واژه ی اولیه خارج شده‌اند.

 

گوگل

الگوهای جستجو که گوگل در اختیار نیچر قرار داده، نشان می‌دهد که کدام واژه‌ی علمی بیشترین سرچ را به خود اختصاص داده است. گوگل لیستی از بیشترین واژه‌های سرچ‌شده‌ی علمی را در همه زبان‌ها تهیه کرد و نیچر واژه‌های مرتبط با سریال‌های تلویزیونی (مثل سریال تئوریِ بیگ بنگ)، فیلم (پارک ژوراستیک) و غیره را فیلتر کرد و به لیست نهایی دست پیدا کرد.

 

5 جستجوی پرتکرارِ سال 2018 معادلات ساده و ثابت‌هایی مانند سرعت نور و مساحت دایره بوده‌اند.

 

           

 

حجم چنین جستجوهایی در طول سال معمولا ثابت است اما در ماه‌های خاصی افت می‌کند. مثلا سرچ در مورد فرمول‌های مساحت در تابستان افت پیدا می‌کند و در ماه‌های امتحان به بیشینه‌ی مقدار خود می‌رسد. جستجوها در مورد واژه‌ی «علم» نیز از الگوی مشابهی بهره می‌برد.

 

از دیگر جستجوهای پرتکرار در این دو سال می‌توان به کسوف و خسوف در سال 2017 و روز زمین و استیون هاوکینگ در ماه مارچ نام برد. اخترفیزیکدان نیل دی‌گرس تایسون تنها دانشمند دیگری بود که در هر دو سال در 10 جستجوی ابتدایی لیست، نامش به چشم می‌خورد.

 

         

 

برای مشاهده این خبر در سایت نیچر، لینک خبر را کلیک نمایید.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)