متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۶/۰۵

تعداد بازدید : ۴۹۸

تعداد رای : ۲

تایید تئوری نسبیت عام انیشتین در آزمایش انتقال به سرخ

یک گروه بین‌المللی تئوری نسبیت عام انیشتین را در کنار سیاه‌چاله‌ی غول پیکر مرکز راه شیری آزمایش کردند و نشان دادند که پیش‌بینی‌های این تئوری درست است. نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین پیش‌بینی می‌کند که یک ستاره که از نزدیکی یک سیاهچالۀ با جرم زیاد عبور می‌کند باید اثر «انتقال به سرخ نسبیتی» را تجربه کند.

یک گروه بین‌المللی تئوری نسبیت عام انیشتین را در کنار سیاه‌چاله‌ی غول پیکر مرکز راه شیری آزمایش کردند و نشان دادند که پیش‌بینی‌های این تئوری درست است. نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین پیش‌بینی می‌کند که یک ستاره که از نزدیکی یک سیاهچالۀ با جرم زیاد عبور می‌کند باید اثر «انتقال به سرخ نسبیتی» (تمایل به طول موج‌های بلندتر در خطوط طیفی) را تجربه کند. تحقیق جدید یک انتقال به سرخ نسبیتی در نورِ ساطع شده از یک ستاره را نشان می دهد که در فاصلۀ نزدیک سیاهچاله کمان A* گردش می‌کند.

 

پروفسور "آندریا گز" از دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس گفت: «نظریه نسبیت عام اینشتین که در سال ۱۹۱۵ پایه‌ریزی شد بیان می‌کند چیزی که ما به عنوان نیروی گرانش در نظر می‌گیریم، از انحنای فضا-زمان ناشی می‌شود. اینشتین پیشنهاد داد که اجرامی مثل خورشید و زمین این هندسه‌ی فضا-زمان اطراف خود را تغییر می‌دهند. این نظریه بهترین توصیفِ نحوۀ کارکرد گرانش است».

 

پروفسور گز و همکارانش رفتار یک ستاره به نام S0-2 را در هنگام نزدیکی‌اش به سیاهچاله‌ی کمان A* در سال ۲۰۱۸ تجزیه و تحلیل کردند. این ستاره با سرعت بیش از ۲۵٫۷ میلیون کیلومتر به دور این سیاهچاله گردش می‌کند. همچنین این تیم از اندازه‌گیری‌های اسپکتروسکوپی و استرومتریک سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۷ که گردشِ ۱۶ سالۀ S0-2 را پوشش می‌دهد استفاده کرد.

 

پروفسور گز گفت: «نکتۀ خاصی که در مورد S0-2 وجود دارد این است که ما گردش کامل این ستاره را در سه بُعد در اختیار داریم. این مسئله یک بلیط طلایی برای آزمون‌های نسبیت عام محسوب می شود. ما این سئوال را مطرح کردیم که گرانش در نزدیکی یک سیاهچاله چگونه رفتار می‌کند و آیا نظریۀ اینشتین داستان کاملی را برایمان تعریف می‌کند؟ مشاهدۀ حرکت ستارگان در مدار کامل‌شان اولین فرصت برای آزمایش فیزیک بنیادی با استفاده از حرکات این ستارگان را ایجاد می‌کند».

 

نتایج مشاهدات این ستاره با پیش‌بینی های نسبیت عام همخوانی دارد و بیشتر مطابق با نظریه نسبیت عام است تا گرانش نیوتنی، زیرا فیزیک نیوتونی نمی‌تواند انتقال به سرخ مشاهده شده را توضیح دهد. پروفسور گز افزود: «اینشتین درست می‌گفت، حداقل تا الان اینگونه است. می‌توانیم قانون گرانش نیوتن را کاملأ رد کنیم. مشاهدات ما با نظریۀ نسبیت عام اینشتین همخوانی دارد. هرچند، نظریه‌ او قطعأ نقایصی نیز دارد. نظریه نسبیت عام نمی‌تواند گرانش درون یک سیاهچاله را به طور کامل توضیح دهد و در بعضی مواقع باید فراتر از نظریه‌ اینشتین به سمت یک نظریه‌ی گرانش جامع‌تر پیش رویم تا بتوانیم توضیح دهیم که “سیاهچاله” چیست ».

 

نتایج این یافته ها در آخرین شماره نشریه ساینس به چاپ رسیده است. برای مشاهده کامل این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha