متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۶/۰۹

تعداد بازدید : ۳۵۶

تعداد رای : ۳

حافظه چگونه تشکیل شده و از بین می‌رود

خاطرات قوی توسط یک گروه از نورون‌هایی که با یکدیگر هماهنگ هستند ذخیره می‌شود. پژوهشگران فرایندِ نورونی‌ای را کشف کرده‌اند که توسط آن بعضی خاطرات به سرعت فراموش می‌شود در حالیکه بعضی خاطرات دیگر در طول زمان در ذهن باقی می‌مانند.

چرا بعضی از خاطرات مربوط به کودکی در ذهن باقی می‌ماند ولی خاطرات نسبتا جدید ممکن است به سرعت فراموش شود؟ گروهی از پژوهشگران در دانشگاه "کلتک" فرایندی را کشف کردند که در آن گروهی از نورون‌ها بطور هماهنگ با یکدیگر قابلیتی را بوجود می‌آورند که می‌تواند خاطرات را دهه‌ها در ذهن ثابت نگه دارد. این پژوهش بر روی تحقیقاتی که بر روی مغز بعد از حوادث مختلف مانند سکته‌ی مغزی انجام می‌شود نیز اثرگذار خواهد بود.

 

این تیم پژوهشی آزمایشی ترتیب داد که در آن فعالیت‌های نورونی موش زمانیکه یک مکان جدید به اون نشان داده می‌شود مورد بررسی قرار گرفت. در این آزمایش، یک موش در یک مکان به طول نزدیک به دو متر و دارای دیوارهای سفید قرار داده شد. نشانه‌های مختلف برای مشخص کردنِ مکان‌های مختلف دیوار مورد استفاده قرار گرفت. زمانیکه موش به گشت و گذار در این مکان می‌پرداخت پژوهشگران فعالیت‌های هیپوکامپوس مغز موش (جاییکه خاطرات جدید در مغز شکل میگیرد) را مورد بررسی قرار دادند.

 

وقتی که موش درون این مکان قرار داشت مطمئن نبود که چه مسیری را انتخاب کند، به چپ برود یا راست و اتفاقی با آب شکر برخورد می‌کرد. در زمان برخورد با آب شکر، نورونهای تکی‌ای مرتبط با نشانه‌های روی دیوارِ نزدیک به آب شکر در مغز موش تشکیل می‌شد. بعد از چند رویارویی با آب شکر موش با مکان آشنا شد و مکان شکر را یاد گرفت. با بیشترآشنا شدنِ موش با مکان، نورونهای بیشتری به صورت همزمان با دیدن نشانه‌های روی دیوار در مغز موش فعال شدند. در نهایت موش با دیدن هر کدام از نشانه‌های روی دیوار می‌دانست که در کجا قرار دارد.

 

برای مطالعه‌ی اینکه چگونه خاطرات در طول زمان فراموش می‌شوند، تا 20 روز موش را از آن مکانی که فراگرفته بود دور کردند. بعد از بازگشت به آن مکان، موش‌هایی که نورونهای بیشتری در ارتباط با آن مکان در ذهنشان داشتند به سرعت توانستند مسیر خود را پیدا کنند. با اینکه بعضی از نورونها فعالیت قبلی خود را نداشتند اما چون مجموعه‌ی بزرگی از نورونها درگیر موضوع بودند همچنان حافظه‌ی موش‌ها به خوبی کار میکرد.

 

حافظه برای بشر بسیار حیاتی است و می‌تواند زندگی روزانه‌ی انسان را تحت تاثیر قرار دهد. از دست دادن حافظه که یک روند طبیعی در هنگام پیر شدن است می‌تواند معضلات زیادی برای انسان‌ها بوجود آورد. از آن مهمتر از دست دادن حافظه به واسطه‌‌ی بیماری‌هایی مانند آلزایمر به یکی از مهمترین مشکلاتی که پزشکی با آن درگیر است تبدیل شده است. این پژوهش نشان می‌دهد که با پیر شدن حافظه تضعیف می‌شود چرا که نورون‌های کمتری درگیر حفظ کردنِ خاطره می‌شود. بنابراین روزی که بتوانیم تعداد نورون‌ها را در مغز افزایش دهیم می‌توان با این بیماری‌ها مقابله کرد.

 

نتایج این پژوهش در نشریه ساینس به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha