متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۶/۱۴

تعداد بازدید : ۳۹۱

تعداد رای : ۲

رآکتوری که گازهای گلخانه‌ای را به سوخت مایع خالص تبدیل می‌کند

در دانشگاه رایس یک رآکتورِ الکتروکاتالیستی ساخته شده است که با استفاده از الکتریسیته، دی‌اکسیدکربن را به سوخت مایع خالص تبدیل می‌کند. دانشمندانی که این راکتور را اختراع کرده‌اند امیدوارند تا بدین وسیله یک راه کارا و مقرون به صرفه جهت استفاده‌ی مجدد از گازهای گلخانه‌ای بیابند و این گازهای مضر را از اتمسفر دور نگه دارند.

"هاوتیان ونگ" از دانشگاه رایس راکتوری را ساخته که از گازهای گلخانه‌ای به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کند و محصول نهایی یک نوع فرمیک اسید با خلوص بسیار بالا است. فرایندی که در آن فرمیک اسیدها تاکنون بوسیله‌ی ابزارهای سنتی تهیه می شده است بسیار هزینه‌بر بوده‌اند و همزمان این فرایندِ تبدیل، نیاز به انرژی فراوانی داشت. تولید مستقیم محلول فرمیک اسید خالص به تجاری شدنِ فناوری‌های تبدیل دی‌اکسیدکربن کمک خواهد کرد.

 

در آزمایش‌های صورت گرفته بهره‌وریِ این روش جدید حدود 42% بوده است. این بدین معنی است که تقریبا نیمی از انرژی الکتریکی می‌تواند بصورت سوخت مایع در فرمیک اسید ذخیره شود. به گفته‌ی "ونگ" : « این راکتور یک پیل سوختی است که می‌تواند الکتریسیته تولید کند و دی‌اکسیدکربن از خود ساطع کند که باز هم میتوان این دی‌اکسید کربن را به عنوان مواد اولیه وارد سیستم کرد.»

 

دو پیشرفت باعث شد که بتوان این رآکتور را ساخت. اولی گسترشِ کاتالیست دو-بعدی بیسموت توسط همین گروه بود؛ دومین مورد ساخت الکترولیت جامدی بود که نیازی به نمک نداشت. به گفته‌ی "ونگ" : « بیسموت در مقایسه با بقیه‌ی فلزهای واسطه مانند مس، آهن و کبالت بسیار سنگین است. حرکاتش به خصوص در حین واکنش بسیار کند است بنابراین باعث پایداری و توازن کاتالیست می‌شود.» این رآکتور طوری طراحی شده است که از تماس آب با کاتالیست جلوگیری کند که همین امر باعث پایداری بیشتر کاتالیست می‌شود. همچنین این گروه می‌تواند نانومواد‌هایی که در مقیاس میلی‌گرم و گرم تهیه می‌شود را بصورت بالک و در مقیاس کیلوگرم سنتز کند. این امر باعث می‌شود که این روش خیلی راحت‌تر بتواند روند صنعتی شدن را طی کند.

 

با استفاده از این رآکتور آزمایشگاه‌ها فرمیک اسید را بصورت پیوسته تا 100 ساعت تولید می‌کنند در حالیکه اجزاء مواد رآکتور مانند کاتالیست‌های نانومقیاس تا حدود زیادی ثابت باقی می‌مانند. به گفته‌ی ونگ این راکتور براحتی می‌تواند برای تولید مقادیر بسیار بیشتری از اسید استیک، اتانول یا پروپانول بازسازی شود.

 

تصویر بزرگتر این است که کاهش تولید کربن دی اکسید به علت اثرات گرمایشی آن بر روی کره‌ی زمین و همچنین از نظر شیمی سبز بسیار حائز اهمیت است. اگر انرژی الکتریکی از منابع تجدید پذیر انرژی مانند خورشید یا باد بدست آید آنگاه می‌توان چرخه‌ای بوجود آورد که در آن دی‌اکسیدکربن به سوخت‌های فسیلی تبدیل شوند بدون آنکه دی اکسید کربن بیشتری تولید شود.

 

نتایج این دستاورد علمی در مجله نیچر انرژی به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha