متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۶/۳۰

تعداد بازدید : ۳۴۰

تعداد رای : ۱۱

کشف مکانیسم عمل دامنه های TIR در سیستم ایمنی گیاه

اخیراً تیمی از زیست شناسان موفق به کشف جنبه ای حیاتی از پاسخ ایمنی گیاه در مقابله با عوامل بیماری زا شدند که می‌تواند منجر به شناسایی راهبردهای جدید در بهبود مقاومت گیاهان زراعی به انواع بیماری‌ها شود. مقاله حاصل از این پژوهش در سال 2019 در نشریه Science منتشر شده است.

میلیون­ها سال است که گیاهان نیز همچون انسان­ها و حیوانات، سیستم ایمنی پیچیده ای را تکامل بخشیده اند که عوامل بیماری زای مهاجم را دفع می کند. بااینحال، برخلاف اکثر موجودات، گیاهان فاقد ایمنی تطبیقی (اکتسابی) ایجاد شده توسط آنتی بادی ها هستند؛ بدین معنی که هر سلول گیاهی باید خود به تنهایی بتواند در برابر تمام عوامل بیماری زای احتمالی دفاع کند؛ که کاری بس هولناک است.

 

محققان، مکانیسم عمل دامنه (domain) کوچکی از پروتئین­های مقاوم به نام "گیرنده تول-اینترلوکین-1" یا دامنه TIR را که سال­ها ناشناخته باقی مانده بود، شناسایی کردند. دامنه TIR در واقع آنزیمی است که مولکول نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید(NAD+)  را که برای انجام فرآیندهای متابولیسمی در همه ارگانیسم­ها ضروری است، تجزیه می کند. در نتیجه، با جداسازی مولکول  NAD+، گیاه خود سلول­های آلوده‌اش را از بین برده، درحالیکه به باقی سلول­ها هیچ آسیبی نمی رساند.  

 

در زیست فناوری کشاورزی، شناخت صفات مقاومت به بیماری جهت تولید گیاهان مقاوم به انواع بیماری­ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ و این محققان بر این باورند که با به دست آوردن بینش مکانیکی از گیرنده‌های ایمنی بتوانند گیرنده های موجود را ضمن حفظ عملکرد، انتقال داده و گیرنده های جدیدی را نیز برای شناسایی عوامل بیماری زای در حال ظهور اصلاح کنند.      

 

نتایج این تحقیق که توسط تیمی از زیست شناسان به رهبری نیشیمورا و دنگل از دانشگاه کارولینای شمالی و میل برنت از دانشگاه واشنگتن انجام شد در مجله Science  منتشر شده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha