متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۷/۱۳

تعداد بازدید : ۳۱۰

تعداد رای : ۱۰

کشف مکانیسم عمل آربوویروس ها در تغییر صفات ایمنی گیاه

اخیراً محققان کشف کردند که آربوویروس ها سیستم ایمنی گیاه را به منظورِ سرکوب حشرات غیرناقلِ خود تقویت می کنند. یافته های این محققان می تواند باعث پیشرفت در کنترل بیماری های ایجاد شده توسط حشرات ناقلِ ویروس شود. مقاله حاصل از این پژوهش در سال 2019 در نشریه Science Advances منتشر شده است.

ویروس­های منتقل شده توسط بندپایان که به عنوان آربوویروس­ها (Arthropod-Borne viruses) شناخته می­شوند، می­توانند باعث بیماری­های واگیردار در انسان­ها، حیوانات و محصولات زراعی شوند. آنها معمولاً خصوصیات میزبان را تغییر می­دهند تا بر عملکرد حشرات ناقلِ خود تأثیر گذاشته و از این طریق انتقال و پراکنش بیماری را تسهیل کنند. با این حال، اثرات احتمالی ویروس روی حشرات غیرناقلِ خود تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است.

 

در پژوهشی، گروهی از دانشمندان به سرپرستی پروفسور Jian  از انستیتوی میکروبیولوژی آکادمی علوم چین کشف کردند که ویروس­ها سیستم ایمنی گیاه را برای سرکوب حشرات غیرناقلِ خود تقویت می­کنند. آنها مکانیسم عمل بگوموویروس­ها (بزرگترین جنس از ویروس­های گیاهی که منحصراً توسط مگس سفید انتقال می­یابد) در تغییر سیستم ایمنی گیاهِ میزبان را کشف کردند. این محققان نشان دادند که بگوموویروس­ها باعث تغییرِ مسیر و برنامه ریزی مجدد صفات دفاعی در گیاه پنبه شده، شایستگی حشره  ناقلِ خود را افزایش داده و فعالیت حشرات غیرناقلِ خود (کرم پنبه و شته) را سرکوب می­کنند. بدین صورت که گیاهان آلوده، پروتئین­های βC1  بگوموویروس را در آوند آبکش خود انباشته کرده که در آنجا به فاکتور رونویسیWRKY20  گیاه متصل می­شود. این عمل، اثرات سودمندی برای بگوموویروس و حشره ناقلِ آن دارد؛ در حالیکه بر دو رقیب غیرناقلِ آن تأثیر منفی می­گذارد.

 

مطالعات قبلی روی بیماری­های حاصل از آربوویروس­ها اغلب بر روی فعل و انفعالات ویروس و گیاهِ میزبان، یا ویروس و حشره میزبان متمرکز بوده اند؛ در نتیجه محققان تاکنون نتوانسته اند اقدامات مؤثری در کنترل بیماری­های ویروسی داشته باشند؛ اما یافته های این محققان روش­های کارآمدی را در کنترل بیماری­های حاصل از آربوویروس­ها ارائه می­دهد. 

 

برای مشاهده جزئیات این خبر، لینک مقاله را کلیک کنید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha