متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۰/۱۵

تعداد بازدید : ۳۰۲

تعداد رای : ۴

تکنیک جدید برای سرمایشِ الگوریتمیِ بهینه

رئیسی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف به همراه محققانی از دانشگاههای کانادا و استرالیا، به بررسی سرمایش الگوریتمی حمام گرما پرداخته اند که بر روی دسته‌ای از کیوبیت‌ها عمل کرده و بخوبی و بصورت کارا آنها را خنک می‌کند. نتایج این کار در نشریه فیزیکال رویو لترز منتشر شده است.

روش های سرمایش الگوریتمی، راهکارهایی مبتنی بر نظریه اطلاعات هستند که با استفاده از فشرده سازی آنتروپی، ابزاری برای خالص سازی حالت های کوانتومی ارائه می دهند. این راهکارها، عموما روش های مرحله به مرحله و پیچیده‌ایی هستند که با توجه به ذات فشرده سازی، دائما از هر مرحله به مرحله بعد تغییر می کنند و این مشکل بزرگی است که پیاده سازی این روش ها را بسیار سخت می‌کند. در این کار صادق رئیسی و همکارانش روش جدیدی را ارائه کرده اند که در سطح بنیادی، به این سوال پاسخ می دهد که آیا سرمایش الگوریتمی و حتی رسیدن به حد سرمایش این روش ها بدون دانشی از حالت و با یک عمل ثابت امکان دارد یا خیر. همچنین در سطحی عملی، یک گزینه قابل اجرا و مقاوم تر برای پیاده سازی سرمایش الگوریتمی ارائه می کند. روش جدید، به صورت مجانبی به حد سرمایش روش های الگوریتمی میل می کند که از دیدگاه نظری، شگفت انگیز است. به این ترتیب، روش جدید، استفاده عملی از سرمایش الگوریتمی را به گزینه ایی واقع بینانه برای کاربرد های عملی در فناوری های کوانتومی تبدیل می کند و فناوری های کوانتومی را یک گام به واقعیت نزدیک تر می کند.

 

این پژوهش توسط دکتر رئیسی و همکارانشان از کشورهای کانادا و استرالیا انجام شده است. دکتر رئیسی دوره کارشناسی را در دانشگاه صنعتی شریف در سال 1387 به اتمام رساند. سپس به دانشگاه کلگری رفت و مدرک کارشناسی ارشد خود را با کار روی اثرات کوانتومی ماکروسکوپیک تحت نظر Christoph Simon اخذ نمود. همچنین ایشان یک پروژه با دکتر سندرز روی شبیه سازی کوانتومی انجام دادند. دوره دکتری ایشان در دانشگاه واترلو تحت نظر Michele Mosca بوده است. ایشان همچنین یک دوره پسادکتری را نیز در ماکس پلانک آلمان در حوزه اپتومکانیک گذرانده اند.

 

سرمایش الگوریتمی در ابتدا تنها برای سیستم‌های بسته معرفی شد، جایی که سرمایش توسط حدود «شنون» برای فشرده‌سازی اطلاعات محدود می‌شد. سرمایش الگوریتمی حمام-گرما راهی الگوریتمی برای دستیابی به حالت‌های کوانتومی خالص فراهم می‌کند. این تکنیک‌ها، روندهای تکراری پیچیده هستند که در هر چرخه تغییر می‌کنند و این امر چالشی اساسی برای عملی کردن آنها ایجاد می‌کند. در این پژوهش، راهی جدید ارائه شده است که در سطح بنیادین نشان می‌دهد که این امکان وجود دارد تا به سرمایش الگوریتمی دست یافت و حتی بدون داشتن اطلاعاتی از حالت کوانتومی به حد سرمایش رسید، و برای اینکار تنها از یک فرایند تک-مرحله‌ای ثابت استفاده کرد. همچنین این پژوهش برای کاربردهای عملی یک جایگزین راهی قابل دسترس‌تر و قویتر برای اجرای سرمایش الگوریتمی ارائه می‌دهد.

نتایج این کار در یکی از معتبرترین نشریات حوزه فیزیک، Physical Review Letters منتشر شده است.

برای مشاهده جزئیات این خبر، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha