متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۱۰/۱۱

تعداد بازدید : ۴۳۷

تعداد رای : ۸

کشف ساختار FACT؛ پروتئینی اسرارآمیز با نقشی حیاتی در عملکرد DNA

اخیراً تیمی از محققان آمریکایی معمای ساختار پروتئین تسهیل کننده رونویسی کروماتین (FACT) را حل کردند. یافته های این محققان نه تنها درک ما از ژنوم و رونویسی ژن را افزایش می دهد، بلکه بینش جدیدی از سرطان و توسعه داروهای ضد سرطان نیز ارائه می دهد.

دانشمندان سالهاست که می دانند سازماندهی و بسته بندی DNA در سلول نیاز به چاپرون ها دارد. با اینحال، ساختار دقیق این گروه از پروتئین ها همچنان نامشخص باقی مانده است. در نتیجه بدون درک دقیق و واضحی از ساختار پروتئین و چگونگی تخریب و حفظ آن، دانشمندان اطلاعات اندکی در مورد عملکرد آن خواهند داشت.

 

چاپرون ها در واقع پروتئین‌هایی هستند که بر درستی فرآیند تا شدن و پیچ خوردگی سایر پروتئین ها نظارت داشته و مانع تجمع نابجای پلی پپتیدها و افزایش دقت سنتز پروتئین ها می شوند.

 

اخیراً محققان دانشگاه کلرادو گزارشی از دو ساختار چاپرون پروتئین FACT  انسانی ارائه کردند. پروتئین FACT ، پس از کشف در سال 1998، مورد توجه بسیاری از محققان حوزه زیستی و بویژه DNA قرار گرفته است. اما با وجود چند دهه تلاش مستمر، سؤالات کلیدی بسیاری در مورد چگونگی عملکرد این پروتئین همچنان بی پاسخ باقی مانده است.

 

این پروتئین در واقع نوعی چاپرون است که در هنگام ساخت و بازسازی نوکلئوزوم و بسته بندیDNA ، وارد عمل می شود. این اتفاق در حین رونویسی ژن (مرحله ای که DNA  به RNA تبدیل می شود)، تکثیر DNA و ترمیم DNA  (که برای جلوگیری از بروز سرطان ضروری است) رخ می دهد. در حقیقت، پروتئین FACT در تعامل گسترده ای با DNA نوکلئوزومی و هیستون‌ها بوده و وظیفه اش اطمینان حاصل کردن از پیشرفت درست تعاملات سلولی است.

 

کدا ژو، محقق دانشکده بیوشیمی دانشگاه کلرادو و از نویسندگان اصلی این مقاله اظهار کرد: مدت‌هاست که دانشمندان سعی در یافتن مکانیسم عمل این پروتئین در حین فرآیند رونویسی دارند. آنها تاکنون جنبه های مختلفی از این پروتئین را بررسی کرده‌اند. از این رو، بسیار هیجان انگیز است که توانستیم اولین کسانی باشیم که آن را در عمل مشاهده می کنیم. به گفته وی، همچنان ناشناخته‌های زیادی در این مسیر وجود داشته و این اکتشاف تنها نقطه آغازی برای انجام تحقیقات توسط محققان است.

 

یافته های این محققان که نتیجه ی پروژه ای پنج ساله است، باعث افزایش درک محققان از ژنوم و رونویسی ژن شده و بینش جدیدی از سرطان و توسعه داروهای ضد سرطان ارائه می‌دهد.

 

جزئیات این پژوهش در نشریه Nature منتشر شده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha