متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۶/۰۳

تعداد بازدید : ۳۲۶

تعداد رای : ۶

چاپ مقاله محقق ایرانی در نشریه Advanced Materials با ضریب تاثیر 27

مسعود ملکی از دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان و پرفسور راجندر سینج وارما از دانشگاه پالاکی جمهوری چک به مطالعه کامپوزیت های تقویت شده با نانوذرات دوبعدی مکسین پرداخته اند. این مواد در زمینه های مختلفی ازجمله انرژی، پزشکی و محیط زیست کاربرد دارند.

در این مطالعه که بخشی از پژوهش در حال انجام نویسندگان در این حوزه است، ابعاد مختلف این مواد من­جمله روش­های ساخت، خواص و کاربردهای مختلف، پیشرفت­های اخیر، و نیز چالش­های پیش رو در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است.

 

نشان داده شده است که نانوذرات مکسین دارای شیمی بسیار غنی، خواص بسیار منحصربفرد الکتریکی، نوری، مغناطیسی و بیولوژیکی هستند که می­توانند در ساخت و توسعه مواد پیشرفته با کابردهای چندگانه مورد استفاده قرار گیرند. استفاده در باتری­های نسل جدید، سوپرخازن­ها، عایق­های الکترومغناطیسی، مواد کامپوزیتی با استحکام بالا، کاربردهای محیط زیستی و نیز دیگر حوزه­های مستعد دیگر چون استفاده­های درمانی در مداوای سرطان از زمینه های مورد مطالعه و استفاده از نانوذرات مکسین هستند.

 

نانوذرات دوبعدی مکسین در سال 2011 کشف شده و طی حدود یک دهه تحقیقات گسترده­ای در حوزه­های بنیادین شیمی و فیزیک این مواد نوظهور انجام شده است. از آنجایی­که ابعاد مهندسی این مواد، به ویژه خواص مکانیکی، حرارتی و تریبولوژیکی هنوز به طور کامل مورد بررسی و شناخت قرار نگرفته است، در این مطالعه، نویسندگان به مطالعه خواص مکانیکی و تریبولوژیکی مکسین­ها و کامپوزیت­های تقویت شده با مکسین پرداخته­اند. با در نظر گرفتن خواص فلزی-سرامیکی و نیز سطح اصلاح­پذیر و آب­دوست،  نانوکامپوزیت­های تقویت شده با مکسین می­توانند در طیف وسیعی از حوزه­های کاربردی چون کامپوزیت­های پایه پلیمری، سرامیکی و فلزی مورد استفاده قرار گیرند.

 

مقاله مذکور در نشریه Advanced Materials از انتشارات وایلی با ضریب تاثیر 27.398 به چاپ رسیده است. برای مشاهده نتایج این پژوهش، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha