متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۶/۱۳

تعداد بازدید : ۱۰۰

تعداد رای : ۳

ژنتیک و اهمیت آن در حفاظت از صخره های مرجانی

اخیراً تیمی بین المللی از محققان نشان داده اند که توالی یابی ژنوم می تواند تفاوت تغییرات در طول تکامل در مرجان های صخره ای را آشکار ساخته و به دانشمندان در شناسایی گونه های مقاوم به آب های گرم کمک کند.

صخره های مرجانی موجود در اقیانوس های گرمسیری از متنوع ترین و با ارزش ترین اکوسیستم های کره زمین هستند. این صخره ها در واقع کلونی های زنده ای هستند که به دلایل متعدد از جمله ایجاد زیستگاه برای انواع گونه های دریایی و محافظت از ساحل در برابر طوفان، سیل و فرسایش اهمیت دارند.

 

سالهاست که با افزایش دمای آبها به دنبال گرمایش جهانی، آلودگی و فعالیت های انسانی، مرگ صخره‌های مرجانی رو به افزایش بوده به طوریکه در اواخر دهه 1990، هنگامیکه دمای بالای آب رابطه همزیستی بین مرجان ها با جلبک ها را از بین برد، مرجان ها شروع به سفید شدن و از بین رفتن کرده اند. در واقع مرجان ها از نظر تغذیه وابسته به جلبک های فتوسنتزی بوده و در این شرایط دچار گرسنگی و سپس مرگ شده اند.

 

زاخاری فولر، محقق دوره پسادکتری در رشته زیست شناسی در دانشگاه کلمبیا و نویسنده اول این مقاله اظهار کرد که به منظور مقابله با این معظل می توان با کمک ژنومیکس به شناسایی مرجان های مقاوم به دماهای بالا پرداخته و متغیرهای ژنتیکی مرتبط با مقاومت اقلیمی را آشکار نمود. در حقیقت ژنومیکس به ما کمک می کند تا تفاوت های ژنتیکی را که بر بقاء تأثیر می گذارد شناسایی کنیم. بدین منظور، فولر، پرزوورسکی و دیگر همکارانشان در انستیتوی علوم دریایی استرالیا، 237 نمونه مرجان را جمع آوری و مورد آنالیز قرار داده و توالی های با کیفیتی از آنها به دست آورده اند. توالی یابی ژنوم مرجان ها به محققان این امکان را داد تا تغییرات ژنتیکی مرتبط با تحمل پدیده سفیدشدگی را کشف کنند. فولر گفت: آزمایشات ما نشان می دهد که یک ژنِ واحد مسئول تفاوت در پاسخ مرجان ها به پدیده سفید شدن نبوده، بلکه متغیرهای ژنتیکی متعددی روی این صفت تأثیرگذار هستند؛ که هر یک به تنهایی تأثیر بسیار ناچیزی داشته اما هنگامی که در کنار هم قرار می گیرند می توان از آنها به منظور یافتن مرجان های مقاوم به آب های داغ استفاده کرد.  

 

محققان اظهار کرده اند که این یافته ها به زیست شناسان در یافتن سویه های مرجانی مقاوم کمک کرده، و بنابراین می توان رویکردهای مشابهی را در سایر گونه ها که در معرض خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی هستند به کار برد.

 

این پژوهش با همکاری محققانی از مؤسسه علوم دریایی استرالیا، انستیتوی آگورون، شرکت Gencove و دانشگاه تگزاس در آستین انجام شده است.

 

جزئیات این تحقیق در مجله Science منتشر شده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha