متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۶/۱۶

تعداد بازدید : ۹۵

تعداد رای : ۱

اثرات میکروپلاستیک‌ها بر ارگانیسم‌های خاک

پلاستیک یکی از عوامل عمده آلودگی آب دریاها و اقیانوس‌ها محسوب می‌شود اما بر خلاف تصورات موجود تأثیرات دقیق میکروپلاستیک‌ها بر موجودات زنده و محیط زیست تا حدود زیادی برای دانشمندان نامشخص است. میکروپلاستیک‌ها اشیایی فوق‌العاده کوچک هستند که در نزدیکی سطح بستر یا بر روی ساحل دریاها و اقیانوس‌ها وجود دارند. در واقع آنها به عنوان اشیایی پلاستیکی که قطرشان کمتر از ۵ میلیمتر است شناخته می‌شوند.

مطالعات صورت گرفته در دهه ۱۹۷۰ شروع به بررسی سطح میکروپلاستیک‌ها در اقیانوس‌ها کردند و دریافتند که سطح بالایی از آنها در اقیانوس اطلس و سواحل ایالات متحده وجود دارد. برآورد شده تا کنون ۸ میلیون تن ضایعات پلاستیکی به اقیانوس ها وارد ‌شده است. ۲۵۰ هزار تن از این پلاستیک‌ها در حال حاضر در دریا شناور است در حالیکه بقیه آن احتمالاً ته‌نشین شده اند و یا در ساحل رها هستند.

 

حالا تیمی از محققان وابسته به چندین موسسه در چین و فرانسه دریافته‌اند که پلاستیک های ریزی که به خاک راه پیدا می‌کنند می توانند منجر به کاهش تعداد کرم‌ها و میکروتروپودهای ساکن در آنجا شود. میکروپلاستیک‌ها پلاستیک‌های ریزی هستند که حاصلِ شکسته شدنِ پلاستیک‌های بزرگتر هستند و معمولا به علت عواملی مثل نور آفتاب، باد و باران از پلاستیک‌های بزرگ جدا می‌شوند. این ذرات پلاستیک سهم بزرگی از آلودگی‌های موجود در سراسر دنیا دارند. مطالعات زیادی در دهه‌های اخیر صورت گرفته تا نشان دهد که تاثیرات میکروپلاستیک‌ها بر روی موجودات زنده که در دریا، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها زندگی می‌کنند چقدر است. این آلودگی‌های پلاستیکی باعث شده است تا تواناییِ تولید مثل موجودات دریایی کاهش یابد و در بعضی مواقع با تغییرِ عادت‌های این حیوانات باعث شود تا در برابر حیوانات درنده آسیب‌پذیرتر از قبل بشوند. اما در این مطالعه پژوهشگران به بررسیِ تاثیرات میکروپلاستیک بر موجوداتی که درون خاک زندگی میکنند پرداخته‌اند.

 

حیوانات زیادی در خاک زندگی می‌کنند و آنها که بزرگترند مانند لاک‌پشت از حیوانات ریز درون خاک تغذیه می‌کنند. خاک، لانه‌ی حیوانات ریزِ زیادی مانند حشرات، کرم‌ها و باکتری‌ها است. برای اینکه مشخص شود میکروپلاستیک‌ها چه تاثیری بر محیط زندگی این موجودات می‌گذارند پژوهشگران نمونه‌هایی از میکروپلاستیک‌ها را با خاک خالص موجود در طبیعت که موجودات زنده در آن زندگی میکردند مخلوط کرده‌اند.

 

پس از معرفی میکروپلاستیک‌ها، محققان دریافتند که جمعیت کرم‌ها و میکرو آرتپودها (حیوانات بی مهره که دارای اسکلت بیرونی هستند که با چشم غیر مسلح دیده می شوند، مانند دم چشمه‌ها و کنه‌ها) کاهش یافت. مطالعات بیشتر نشان داد که با افزایش مقدار میکروپلاستیک‌ها تعداد این موجودات کاهش پیدا کرد. اما پژوهشگران متوجه شدند که ورود میکروپلاستیک‌ها درون خاک مقدار باکتری‌های موجود در خاک را تغییر نداد. به گفته‌ی پژوهشگران میکروپلاستیک‌هایی که از راه خاک وارد چرخه‌ی غذایی می‌شوند باعث بروز تغییراتی می‌شوند که نهایتا مقدار کربن موجود در خاک را تحت تاثیر قرار داده و باعث ضربه زدن به چرخه‌ی غذایی می‌شود.

 

برای مشاهده جزئیات بیشتر، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha