متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۸/۱۱

تعداد بازدید : ۱۱۲

تعداد رای : ۳

نقش کلیدی سلول های ایمنی در نمو سلول های میکروگلیا در مغز

اخیراً تیمی بین المللی از محققان نشان داده اند که وجود سلول های سفید خون برای نمو طبیعی مغز در موش ضروری است. نتایج کار آنها ارتباط بین تکامل سیستم های ایمنی و عصبی را روشن می کند.

مغز ما از طریق سد خونی-مغزی در برابر آنچه که در خون جریان دارد محافظت می شود. این مرز بسیار انتخابی بوده و از اینرو عبور مواد از خون به مغز به شدت تنظیم شده است. سد خونی-مغزی همچنین مغز را از سیستم ایمنی بدن جدا می کند و به همین دلیل سلول های ایمنی مخصوص به خود را دارد که میکروگلیا نامیده می شود. سلول های میکروگلیا در طی نمو جنین به مغز رسیده و سپس جمعیت آنها افزایش می یابد. 

 

با اینحال، مشخص شده است که سلول های سفید خون که بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند در بیماری های مختلف مغزی از جمله مولتیپل اسکلروزیس، آلزایمر و پارکینسون نقش دارند. اینکه آیا سلول های سفید خون در مغزهای سالم نیز یافت می شوند یا نه و اینکه در آنجا دقیقاً چه کاری انجام می دهند برای دانشمندان موضوعی بحث برانگیز بوده است.

 

بدین منظور، تیمی متشکل از محققانی از رشته های مختلف به رهبری پروفسور لیستون در موسسه بابراهام در انگلستان و مرکز VIB در بلژیک به دنبال یافتن پاسخ این سؤالات رفته اند. دکتر برتون در موسسه بابراهام اظهار کرد که یک باور غلط در مورد سلول های سفید خون از نام آنها ناشی می شود. این سلول های ایمنی تنها در خون وجود ندارند. آنها به طور مداوم در اطراف بدن در گردش بوده و وارد تمام اندام ها از جمله مغز می شوند.

 

محققان دریافتند هنگامی که سلول های سفید خون در مغز وجود ندارند، سلول های میکروگلیا بین یک مرحله نموی جنینی و بلوغ معلق می مانند که منجر به ایجاد برخی سیناپس های عصبی اضافی و ناهنجاری های رفتاری می شود. بنابراین، این سؤال وجود دارد که اگر سلول های سفید در نمو طبیعی مغز در موش ها مشارکت داشته باشند، آیا این مسئله در انسان ها نیز صادق است یا نه. 

 

لیستون اظهار کرد که در موش ها، ورود سلول های ایمنی هنگام تولد باعث تغییر در نمو مغز می شود. هرچند مدت بارداری در انسان بسیار طولانی تر از موش است و ما از زمان ورود سلول ایمنی به مغز اطلاع نداریم. اینکه آیا این عمل قبل از تولد رخ می دهد یا تا بعد از تولد به تأخیر می افتد و آیا تغییر در این زمان در تکامل مغز در انسان نقش دارد همچنان نامشخص باقی مانده است.

 

در مجموع، نتایج این محققان نقش سلول های ایمنی در نمو مغز و همچنین ارتباط بین تکامل سیستم های ایمنی و عصبی را روشن می کند.

 

جزئیات این پژوهش در مجله Cell انتشار یافته است. اطلاعات بیشتر این پژوهش از طریق لینک مقاله قابل مشاهده  است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha