متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۰۸/۱۹

تعداد بازدید : ۱۰۷

تعداد رای : ۴

کشف چگونگی شناسایی انگل کوسکوتا توسط گوجه فرنگی

اخیراً تیمی بین المللی از محققان موفق به کشف پروتئینی در دیواره سلولی انگل بیماری زای کوسکوتا شده اند که توسط گیرنده های غشائی در گیاه گوجه فرنگی قابل شناسایی است. یافته های این محققان می تواند گامی به سوی افزایش مقاومت گیاهان زراعی در مقابل انواع انگل های بیماری زا باشد.

کوسکوتا (Cuscuta spp.) انگلی است که برای کسب آب، مواد معدنی و کربوهیدرات ها با استفاده از مکنده های خاص خود به گیاه میزبان متصل می شود. این انگل می تواند به انواع گیاهان زراعی مانند گوجه فرنگی، کلزا، ذرت، سویا، کتان و شبدر حمله کرده و به آنها آسیب برساند. با اینکه معمولاً عفونت ایجاد شده به وسیله ی انگل توسط گیاه میزبان قابل تشخیص نیست، اما برخی از گونه های گوجه فرنگی با تشکیل بافت چوبی که از نفوذ مکنده های انگل به گیاه جلوگیری می کند، از خود دفاع می کنند. پیش از این زیست شناسان نشان دادند که گیاه گوجه فرنگی گیرنده خاصی به نامCuRe1 دارد که نوعی مکانیسم دفاعی را در گیاه راه اندازی می کند. با اینحال، اینکه این گیرنده چگونه خطر ایجاد شده به وسیله ی کوسکوتا را تشخیص می دهد همچنان نامشخص بوده است. 

 

بدین منظور تیمی بین المللی از محققان به بررسی این موضوع پرداخته و هم اکنون موفق شده اند که به این سؤال پاسخ دهند. این محققان که شامل زیست شناسانی از دانشگاه های توبینگن (آلمان)، ترومسو (نروژ)، دیویس (ایالات متحده آمریکا)، ژوهانسبورگ (آفریقای جنوبی)، موسسه ملی تحقیقات ژنوم گیاهی (هند) و دانشگاه آنگلیای شرقی در انگلستان بودند دریافته اند که کوسکوتا در دیواره سلولی خود مارکر خاصی به شکل یک پروتئین غنی از گلیسین دارد. از اینرو، گوجه فرنگی با استفاده از گیرندهCuRe1 قادر به شناسایی الگوی مولکولی این پروتئین و در نتیجه تشخیص کوسکوتا به عنوان پاتوژن است که در نهایت منجر به راه اندازی آبشاری از واکنش های ایمنی در سلول های گیاهی می شود.

 

یافته های جدید این محققان گامی به سوی افزایش درک مکانیسم های مقاومت در گیاهان انگلی بوده و می تواند به افزایش مقاومت گیاهان زراعی در برابر انواع انگل های بیماری زا کمک کند.

 

جزئیات این پژوهش در مجله Nature communications انتشار یافته است. برای مشاهده جزئیات بیشتر، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha