متن خبر

تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۱۲/۱۶

تعداد بازدید : ۱۱۹۹

تعداد رای : ۴

تغییرات اقلیمی و اثرات آن بر باروری درختان

اخیراً یک تیم بین المللی از محققان نشان داده اند که درختان جوانتر و کوچکتر که قسمت اعظم جنگل های شرقی آمریکای شمالی را تشکیل می دهند، تحت تأثیر تغییرات اقلیمی تولید دانه را افزایش داده، درحالیکه درختان غالب در جنگل های غربی که مسن تر و بزرگتر هستند به این تغییرات واکنش کمی نشان می دهند. این شکاف قاره ای می تواند توانایی جنگل های غربی در تولید نسل را به واسطه ی افزایش دما و خشکسالی محدود کند.

به دنبال گرمایش جهانی و افزایش تغییرات اقلیمی، تیمی از محققان در کشورهای آمریکا، فرانسه، کانادا و ... در پژوهشی به مطالعه ی اثر تغییرات اقلیمی بر میزان باروری درختان در جنگل های وسیع آمریکای شمالی پرداخته اند.

 

به طور کلی، باروری و تولید دانه با گذشت زمان و بر اساس تغییر در اندازه درخت، نرخ رشد یا دسترسی به نور، آب و سایر منابع تغییر کرده و به وسیله ی اثرات غیر مستقیم اقلیمی هدایت می شود که تاکنون در مدل های نرم افزاری مورد استفاده توسط محققان این موارد مد نظر قرار نگرفته است.  

 

جیمز اس. کلارک، استاد علوم زیست محیطی در دانشگاه دوک (Duke University) در آمریکا برای رفع این مشکل، نرم افزار آماری جدیدی ابداع کرد که به او امکان داد تا چندین دهه داده خام در رابطه با اندازه، رشد، میزان گسترش تاج پوش درختان و دسترسی به منابع مربوط به حدودِ 100 هزار درخت در مکان های تحقیقاتی و جنگل های مورد آزمایش در سراسر آمریکای شمالی را ترکیب کند. این داده های خام آنچه را که متاآنالیزهای قبلی ​​نادیده گرفته بودند نشان داد. کلارک اظهار کرد: تحقیق ما ثابت می کند که شکافی بین شرق و غرب وجود دارد. اکثر درختان در شرق جوان هستند، سریع رشد می کنند و در یک رده اندازه قرار می گیرند به طوریکه باروری نیز افزایش می یابد. بنابراین هرگونه تأثیر غیر مستقیمِ آب و هوا که باعث رشد آنها شود، تولید دانه را افزایش می دهد. همچنین ما مشاهده کردیم که عکس این فرآیند در مورد درختان مسن تر و بزرگتر در غرب اتفاق می افتد. بنابراین گام بعدیِ ما استفاده از این یافته ها برای گونه های منفرد و گنجاندن آنها در مدل هایی است که برای پیش بینی تغییرات آینده ی جنگل ها استفاده می شود.   

 

او همچنین اظهار کرد که با گذشت زمان، تغییرات اقلیمی می تواند به طرز چشمگیری ترکیب و ساختار جنگل های قرن 21 آمریکای شمالی را تغییر دهد. از اینرو، درک علت وقوع این پدیده به دانشمندان کمک می کند تا با دقت بیشتری تغییرات آینده را پیش بینی کرده و برای کاهش این تغییرات، استراتژی های حفاظتی و مدیریتی نوینی تدوین کنند.

 

جزئیات این تحقیق در مجله Nature Communications  انتشار یافته است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha