متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۱/۱۴

تعداد بازدید : ۹۹۲

تعداد رای : ۳

کشف ژن مقاومت گیاهی در ژنوم مگس سفید

میلیون ها سال پیش، حشرات شته مانندی به نام مگس سفید بخشی از DNA گیاهان را در ژنوم خود گنجانیدند. اخیراً یک تیم تحقیقاتی نشان داد که مگس های سفید از این ژن برای از بین بردن سموم رایجی که گیاهان برای دفاع در برابر حشرات در خود ذخیره دارند استفاده می کنند که به مگس سفید این امکان را می دهد تا به طور ایمن از گیاهان تغذیه کند.

یک تیم بین المللی از محققان ثابت کرد که مگس سفید یک ژن گیاهی به نام BtPMaT1 در ژنوم خود دارد که برای از بین بردن سموم رایجی که گیاهان برای دفاع در برابر حشرات در خود ذخیره دارند استفاده می کند. تد تورلینگز، بوم شناس و حشره شناس در دانشگاه نوشاتل در سوئیس اظهار کرد که این مورد اولین نمونه ثبت شده از انتقال یک ژن عملکردی از گیاه به حشره است. این تیم تحقیقاتی به سرپرستی یوجون ژانگ از آکادمی علوم کشاورزی چین، با تجزیه و تحلیل های ژنتیکی و فیلوژنتیکی نشان داد که حدود 35 میلیون سال پیش مگس های سفید این ژن دفاعی را از گیاه ربوده اند.

 

به گفته ی تورلینگز در ابتدا یک ویروس درون گیاه این ژن را دریافت کرده و پس از بلعیده شدن به وسیله ی مگس سفید آن ژن در ژنوم مگس سفید وارد شده است. البته، این اتفاقی بعید به نظر می رسد اما اگر به میلیون ها سال و میلیاردها حشره، ویروس و گیاه دقت کنید، هر چند وقت یکبار این اتفاق می تواند بیفتد و اگر ژن به دست آمده برای حشرات منفعت داشته باشد از نظر تکاملی می تواند گسترش یابد.

 

بدین منظور، محققان تدابیری اتخاد کرده تا این ژن را در مگس های سفید خنثی کنند. آن ها یک مولکول RNA  کوچک تولید کرده که با ژن BtPMaT1 در مگس سفید مداخله داشته و باعث می شود مگس سفید نسبت به ترکیبات سمی گیاه حساس شود. به گفته ی تورلینگز هیجان انگیزترین مرحله این طراحی زمانی بود که ما گیاهان گوجه فرنگی را برای تولید این مولکول RNA دستکاری ژنتیکی کردیم. هنگامیکه مگس های سفید از گوجه فرنگی تغذیه کردند و RNA  گیاهی را بلعیدند ژن BtPMaT1 در آن ها خاموش شده و موجب مرگ 100٪ این حشرات شد. اما این دستکاری ژنتیکی اثری بر زنده ماندن حشرات دیگرِ مورد آزمایش نداشت.

 

یافته های حاصل از این پژوهش می تواند به عنوان راهکاری هدفمند برای کنترل آفات زراعی و مبارزه با مگس های سفید باشد.

 

جزئیات این تحقیق در مجله Cell منتشر شده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha