متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۲/۰۱

تعداد بازدید : ۷۱۳

تعداد رای : ۳

کشف ژنی کلیدی در گیاهان مقاوم به گرما

اخیراً محققان آمریکایی موفق به کشف ژنی شدند که به گیاهان در درک گرما کمک می کند. برای تغییر پاسخ گیاهان به گرما، ابتدا باید مکانیسم عملکرد آن ها را درک کرد. به همین دلیل شناسایی ژن عامل ایجاد پاسخ دمایی بسیار مهم می باشد.

برآورد شده است که تا سال 2050 گرمایش جهانی می تواند میزان بازدهی محصولات زراعی را به یک سوم کاهش دهد. بدین منظور تیمی از محققان در دانشگاه کالیفرنیا ژنی را شناسایی کرده اند که می تواند در درک و تشخیص دماهای بالا به گیاه کمک کند. دماهای بالا به گیاه این هشدار را می دهد که تابستان در حال آمدن است. از اینرو، با پیش بینی کمبود آب، گیاه زودتر گلدهی کرده و پس از آن دچار کمبود انرژی برای تولید دانه های بیشتر شده و بنابراین عملکرد محصول کاهش می یابد. از آنجا که انتظار می رود جمعیت جهان به 10 میلیارد نفر برسد این مسئله مشکل ساز خواهد بود.

 

مِنگ چن، استاد علوم گیاهی و از نویسنگان اصلی این مقاله اظهار کرد: ما به گیاهانی نیاز داریم که بتوانند دماهای بالا را تحمل کرده و زمان گلدهی طولانی تر و رشد بیشتری داشته باشند. اما جهت تغییر پاسخ های دمایی گیاهان، ابتدا باید مکانیسم عملکرد آن ها را درک کرد. به همین دلیل شناسایی ژن عامل ایجاد پاسخ دمایی بسیار مهم می باشد.

 

این محققان نخستین ژن درگیر در کنترل فرآیندهای سنجش دما با نام HMR را دو سال پیش شناسایی کردند. سپس به منظور یافتن سایر ژن های درگیر، آزمایشی را طراحی کردند. در این تحقیق، محققان گیاهان جهش یافته ی آرابیدوپسیسِ حساس به درجه حرارت را مورد آزمایش قرار دادند. بررسی ژن های این گیاه جهش یافته ژن جدیدی به نام RCB را نشان داد که عملکردی مشابه با ژن HMR داشت، که اگر هر یک از این ژن ها از گیاه خارج شود گیاه دیگر به افزایش میزان دما حساس نخواهد بود. چن در ادامه گفت: در نهایت، هدف ما این است که بتوانیم پاسخ های دمایی را تغییر داده تا از آینده ی میزان فراهمی مواد غذایی اطمینان حاصل کنیم. ما برای یافتن ژن دوم بسیار هیجان زده شدیم. این یک قطعه جدید از پازل است. هنگامی که ما درک کنیم که چگونه تمام این عوامل در کنار هم کار می کنند می توانیم گیاه را اصلاح کرده و به افزایش سازگاری محصولات زراعی با تغییرات اقلیمی کمک کنیم.

 

جزئیات این تحقیق در مجله Nature Communications انتشار یافته است.برای مشاهده جزئیات بیشتر، این لینک را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha