متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۳/۰۱

تعداد بازدید : ۱۰۵۲

تعداد رای : ۳

تولید واریته های لوبیای مقاوم به تغییرات اقلیمی

اخیراً تیمی از محققان در آمریکا و کانادا موفق به توالی یابی ژنوم لوبیای تپاری شده اند. آنها نحوه سازش لوبیای تپاری با نوسانات دمایی را نسبت به لوبیای معمولی مورد ارزیابی قرار داده تا بتوانند صفات این دو گونه را در نوعی واریته پایدارتر ترکیب کنند.

لوبیای تپاری از جمله محصولات حبوبات با مقادیر بالای پروتئین بوده که بومی جنوب غربی ایالات متحده و مکزیک است که نقشی کلیدی در سازگاری محصولات لوبیا با شرایط سخت و فزاینده ناشی از تغییرات اقلیمی دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه ساسکاچوان (کانادا) و دانشگاه ایالتی میشیگان (آمریکا)، با افزایش دما، ژن های حساس به تنش گرمایی در لوبیای تپاری فعال شده و از گیاه محافظت می کنند.

 

دکتر کرستین بت، استاد اصلاح نباتات و ژنتیک در دانشگاه ساسکاچوان و از نویسندگان اصلی این مقاله اظهار کرد: لوبیای تپاری برخلاف لوبیای معمولی بسیار متحمل به شرایط تنشی است. این گیاه یک محصول پروتئینی بوده که به دلیل تحمل بالای تنش های گرمایی، جهت تولید در مناطق حاشیه ای گیاهی ایده آل است. 

 

این تیم تحقیقاتی ژنوم لوبیای تپاری را توالی یابی کرده تا نحوه سازش آن با نوسانات دمایی را نسبت به لوبیای معمولی مورد ارزیابی قرار داده و صفات این دو گونه را در نوعی واریته پایدارتر ترکیب کند. آنها دریافتند با اینکه لوبیای تپاری می تواند گرما و خشکی را تحمل کند، اما توانایی کمتری برای زنده ماندن در مقابل بیماری ها دارد. در واقع، لوبیای تپاری ژن های مقاومت کمتری در مقابل بیماری دارد، شاید به این دلیل که به طور معمول آنها در اقلیم های خشک که فشار بیماری کمتر از مناطق مرطوب است رشد می کنند. 

 

بت در ادامه گفت: این تحقیق به ما کمک می کند تا نحوه انتقال صفات بین دو گونه را بهتر درک کنیم. در مجموع، سعی ما بر این است که با انجام مطالعات بر روی لوبیای تپاری و انتخاب لاین هایی که تحمل بیشتری به گرما و خشکسالی دارند بتوانیم در آینده تحمل تنش در لوبیای معمولی را افزایش دهیم. 

 

جزئیات این پژوهش در مجله Nature Communications انتشار یافته است. برای مشاهده جزئیات بیشتر، این لینک را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha