متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۳/۰۵

تعداد بازدید : ۹۶۳

تعداد رای : ۱

بهینه کردنِ سیستم دفاعی بدن برای مقابله با سرطان

این مطالعه نشان می‌دهد که چطور بهینه کردن و مهندسیِ سیستم دفاعی بدن این امکان را به سیستم دفاعی می‌دهد تا بر موانعِ فیزیکی فائق آمده و با تومورها مبارزه کند. این پژوهش این قابلیت را دارد که در آینده به میلیون‌ها انسانِ مبتلا به سرطان کمک کند تا از این بیماری رهایی یابند.

به جای استفاده از مواد شیمیایی یا اشعه‌ها، ایمنی‌درمانی روشی است که در آن از سیستم دفاعی خودِ بدن برای درمان سرطان استفاده می‌شود. تی‌سل‌ها گونه‌ای از گلبول‌های سفید هستند که برای سیستم دفاعی بدن بسیار اهمیت دارند. تی‌سل‌های سیکوتاکسیک مانند سربازهایی هستند که سلول‌های مهاجم را شناسائی و نابود می‌کنند. در حالی که استفاده از ایمنی‌درمانی در گونه‌هایی از سرطان که به خون مرتبط می‌شود با موفقیت‌هایی همراه بوده است اما استفاده از این روش برای مبارزه با تومورها بسیار چالش برانگیز است.

 

به گفته‌ی "پائولو پرُوِنزانو" نویسنده‌ی ارشد این مقاله: «تومورها یک بخش چالشی هستند و تی‌سل‌ها برای رسیدن به تومورها باید مسیر بسیار دشواری را طی کنند. این تی‌سل‌ها نهایتا به تومورها می‌رسند اما نمی‌توانند به خوبی جابه‌جا شده و بعد از مدتی انرژی خود را از دست می‌دهند و به محل مورد نیاز نمی‌رسند.»

 

در این مطالعه سعی شده است که این تی‌سل‌ها از نظر مکانیکی بهینه شوند تا از پس مشکلات برآمده و به محل مورد نظر برسند. اگر این تی‌سل‌ها سلول‌های سرطانی را تشخیص داده و به آنها برسند می‌توانند آنها را نابود کنند. سختی و سفتیِ یک تومور باعث می‌شود تا تی‌سل‌ها دو سوم از سرعت خود را از دست بدهند درست مانند اینکه آنها در یک شنزار در حال حرکت باشند.

 

«این پژوهش اولین مطالعه‌ای است که در آن بعضی مشخصه‌های ساختاری و سیگنالی شناسائی شده که با استفاده از آنها می‌توان تی‌سل‌ها را تنظیم کرد تا در مبارزه با سرطان بهینه‌تر عمل کنند. چالش‌های مختلف پیشِ روی تی‌سل با یکدیگر متفاوتند اما همزمان شباهت‌هایی با یکدیگر دارند. بعد از تنظیم و دستکاریِ این تی‌سل‌ها متوجه شدیم که فارغ از نوع موانع و چالش‌های موجود در راهِ تی‌سل، سرعت این تی‌سل‌ها دو برابر می‌شود.»

 

برای مهندسیِ تی‌سل‌های سیتوتاکسیک پژوهشگران از فناوریِ بسیار پیشرفته‌ی ویرایش ژنی بهره بردند. با استفاده از این روش دی‌ان‌ایِ تی‌سل دستکاری شد تا بهتر از پسِ موانع عبور کنند. هدف نهایی؛ کم کردن سرعت سلول‌های سرطانی و افزایش سرعتِ سلول‌های ایمنیِ مهندسی‌شده است. پژوهشگران در تلاشند تا سلول‌های متفاوتی برای غلبه بر مشکلات مختلف مهندسی کنند و هدف نهایی ترکیب کردنِ این سلول‌ها برای غلبه بر مشکلات مختلف موجود برای رسیدن به تومورهای سرطانی است.

 

گام بعدی ادامه‌ی مطالعه‌ی خواص مکانیکیِ سلول‌ها برای درک بهترِ چگونگی کارکرد آنها و بررسیِ سلول‌های دفاعی و سرطانی و نوع برهمکنش آنهاست. در حال حاضر سلول‌های ایمنیِ مهندسی شده در جوندگان مورد آزمایش قرار می‌گیرد و در آینده آزمایش‌های بالینی بر روی انسان شروع خواهد شد.

 

نتایج این پژوهش در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر، این لینک را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha