متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۳/۱۹

تعداد بازدید : ۹۱۰

تعداد رای : ۱

رنگ فرا-سفید، بازتابِ 95 درصدی نور خورشید و خنک شدنِ ساختمان‌ها

محققان دانشگاه “پردو” موفق به ساخت یک رنگ فوق‌العاده سفید شده‌اند که با بازتابِ 95.5 درصد از نور خورشید به خنک شدن ساختمان‌ها کمک زیادی می‌کند.

محققان دانشگاه “پردو” رنگ سفید جدیدی تولید کرده‌اند که می‌تواند بیش از 95 درصد نور خورشید را منعکس کند که موجب خنک شدن سطحی که روی آن قرار گرفته می‌شود و می‌تواند حتی دمای آن را به کمتر از دمای محیط برساند. رنگ‌آمیزی یک ساختمان با این رنگ جدید می‌تواند به کاهش هزینه‌های دستگاه‌های خنک کننده و کاهش مصرف انرژی کمک کند. این یک قانونِ فیزیک است که سطوح و اشیای سفید رنگ، نور بیشتری را منعکس می‌کنند و بنابراین خنک‌تر می‌مانند. از لحاظ تئوری، می‌توان از این امر برای خنک نگه داشتن ساختمان‌ها استفاده کرد. به هر حال، سیستم‌های تهویه مطبوع یکی از بزرگترین مصرف کنندگان انرژی به خصوص در فصل تابستان هستند و مطالعات نشان می‌دهد که رنگ‌آمیزی ساختما‌‌ها با رنگ‌های سفید می‌تواند دمای کل شهر را پایین بیاورد و به کاهش مصرف انرژی کمک قابل توجهی کند.

 

در طول سالیان دراز، بسیاری از رنگ‌های مختلف خنک کننده تابشی ایجاد شده که با استفاده از شیشه، تفلون یا غالبا تیتانیوم دی اکسید، نور خورشید را منعکس کرده‌اند، اما همه آنها دارای اشکالاتی بوده‌اند. محققان دانشگاه “پردو” برای این مطالعه جدید، دستورالعمل جدیدی تهیه کردند. آنها به جای تیتانیوم دی اکسید، از فیلرهای کلسیم کربنات استفاده کردند که بسیار فراوان‌تر و ارزان‌تر هستند و نور فرابنفش کمتری را جذب می‌کنند، بنابراین خنک‌تر می مانند. این رنگ همچنین حاوی غلظت ذرات 60 درصدی است و از ذرات با اندازه‌های متنوعی استفاده می‌کند که به پراکنده شدن بیشتر نور خورشید کمک می‌کنند. در کل این رنگ خنک کننده تابشی جدید می‌تواند 95.5 درصد از نوری را که به آن تابیده می‌شود، منعکس کند. این آمار از بسیاری دیگر از رنگ‌‌های در حال توسعه که بین 80 تا 90 درصد کارایی دارند، بهتر است. اگرچه از رنگ رکورددار با پوشش تفلون که 98 درصد نور خورشید را منعکس می‌کند، بازدهی کمتری دارد.

 

این تیم این رنگ جدید را در مدت دو روز در فضای باز آزمایش کرد و نشان داد که در زیر نور مستقیم خورشید 1.7 درجه سانتیگراد خنک تر از دمای محیط می ماند و دارای قدرت خنک کننده 37 وات بر متر مربع است. این رنگ در شب نیز تا 10 درجه سانتیگراد پایین تر از دمای محیط خنک می ماند.

 

محققان در مجموعه‌ای دیگر از آزمایشات، برخی از قسمت های یک الگو را با این رنگ جدید و برخی دیگر را با یک رنگ سفید معمولی با ضخامت یکسان نقاشی کردند و با استفاده از یک دوربین فروسرخ، تفاوت دمای بین دو ماده را رصد کردند. محققان می‌گویند که این رنگ جدید نه تنها می‌تواند به خنک‌سازی ساختمان کمک کند، بلکه از گرم شدن بیش از حد سیستم‌های برقی در فضای باز نیز جلوگیری می‌کند. اما محققان قصد دارند برای اطمینان از دوام و قابلیت تجاری‌سازی آن، بررسی کنند که دوام آن در عناصر مختلف چقدر خوب است.

 

“شیولین روآن” از محققان این تحقیق می گوید: رنگ ما با روند ساخت رنگ‌های تجاری سازگار است و هزینه آن قابل مقایسه یا حتی کمتر است. نکته اصلی، اطمینان از کارایی این رنگ در مواد مختلف است تا در کاربردهای طولانی مدت در فضای باز قابل استفاده باشد.

 

نتایج این پژوهش در نشریه Cell Reports به چاپ رسیده است. برای مشاهده جزئیات بیشتر، لینک مقاله را کلیک نمایید.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha