متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۵/۰۹

تعداد بازدید : ۴۶۵

تعداد رای : ۶

افزایش زیست توده گیاه به دنبال دمتیلاسیون RNA

اخیراً تیمی از محققان آمریکایی و چینی به موفقیت جدیدی در روش دستکاری مولکول RNA دست یافته اند که در نتیجه ی آن گیاهان به طور چشمگیری محصول بیشتری تولید کرده، فتوسنتز کارآمدتری داشته و مقاومت به خشکی در آنها افزایش یافته است. این کار محققان رویکردی به سمت بهبود امنیت غذایی در شرایط تغییرات اقلیمی می باشد.

دهه هاست که دانشمندان در تلاش اند تا تولید محصولات زراعی را در برابر شرایط اقلیمی ناپایدار و همچنین رشد جمعیت جهانی افزایش دهند. اما چنین فرآیندهایی معمولاً پیچیده می باشند. بدین منظور، تیمی از محققان از دانشگاه شیکاگو، دانشگاه پکن و دانشگاه گوئیژو اعلام کردند که با دستکاری RNA در گیاهان به میزان چشمگیری می توان محصول بیشتر و همچنین مقاومت بالاتر به خشکی ایجاد کرد.

 

چوآن هه، استاد دانشگاه شیکاگو که به همراه پروفسور گیفانگ جیا در دانشگاه پکن رهبری این تیم را بر عهده داشت اظهار کرد: این تغییر واقعاً چشمگیر بوده و تقریباً در هر نوع گیاهی که تاکنون آن را مورد آزمایش قرار داده ایم پاسخ داده است. از اینرو، ما نسبت به پتانسیل این پیشرفت به ویژه در مواجهه با تغییرات اقلیمی بسیار امیدوار هستیم.   

 

در این تحقیق، محققان روی پروتئینی به نام FTO متمرکز شدند. آنها می دانستند که این پروتئین با تغییر بر روی RNA می تواند رشد سلول ها در انسان و سایر حیوانات را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین، ژن آن را به گیاهان برنج انتقال داده و سپس با حیرت شاهد رشد گیاهان شدند. افزودن ژن رمزگذارFTO   به گیاهان برنج در شرایط آزمایشگاهی منجر به افزایش 3 برابری در رشد گیاهان شده و هنگامیکه گیاهان را در مزرعه کشت دادند، 50 درصد زیست توده و محصول بیشتری تولید کردند. همچنین آنها ریشه های طویل تر و فتوسنتز کارآمدتری داشته و بهتر می توانستند در برابر تنش خشکی مقاومت کنند. محققان این آزمایشات را بر روی گیاهان سیب زمینی که از تیره گیاهی کاملاً متفاوتی است نیز انجام داده و نتایج یکسانی به دست آورده اند. در واقع، پروتئینFTO  فرآیند دمتیلاسیون RNA را کنترل می کند که این فرآیند تغییری اساسی در عملکرد RNA ایجاد می کند. در این سناریوFTO  باعث از بین بردن سیگنال هایی می شود که به گیاهان دستور می دهند تا سرعت و رشد خود را کاهش دهند. 

 

در مجموع، با این روش امکان مهندسی گیاهان فراهم شده و تعدیل در متیلاسیون RNA استراتژی امیدوار کننده ای برای افزایش چشمگیر در رشد گیاه و بهبود عملکرد محصول بوده است.        

 

جزئیات این پژوهش در مجله Nature biotechnology قابل مشاهده می باشد.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha