متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۳/۱۰

تعداد بازدید : ۱۰۵

تعداد رای : ۱

ثبت نخستین تصویر از سیاه‌چاله مرکز کهکشان راه شیری

دانشمندان نخستین تصویر از سیاهچاله مرکز کهکشان ما، یعنی کهکشان راه شیری را ثبت کردند. این تصویر کلید درک ما از نحوه شکل‌گیری کهکشان راه شیری و چگونگی تغییرها و دگرگونی‌های آن در آینده است.

این تصویر نه تنها نخستین برداشت کلی ما از این سیاه‌چاله کلان‌جرم به نام کمان ای (Sagittarius A) به شمار می‌رود، بلکه نخستین گواه مستقیم مبنی بر این است که این سیاهچاله واقعا وجود دارد. دانشمندان مدت‌ها احتمال می‌دادند که کهکشان ما میزبان چنین جرم عظیم و پرقدرتی است: ستارگانی مشاهده شده‌اند که به دور جرمی متراکم و غول‌پیکر در مرکز کهکشان راه شیری می‌گردند. در حالی‌ که به نظر می‌رسید جرم واقع شده در مرکز کهکشان راه شیری مانند یک سیاهچاله رفتار می‌کند، اما این جرم  نامرئی بود و تایید وجود آن غیرممکن بود.

 

در تصویر جدید، خود سیاهچاله همچنان قابل مشاهده نیست، چرا که به کلی سیاه و تاریک است؛ اما این تصویر، حلقه درخشانی را نشان می‌دهد که پیرامون آن پخش شده است و نحوه خمیدگی نور را در حوالی این ناحیه نمایش می‌دهد. پژوهشگران، سیاهچاله را «چسبی که کهکشان را در کنار هم نگه می‌دارد» توصیف می‌کنند.

 

این تصویر، دومین تصویر ثبت شده از یک سیاهچاله است که اولین آن‌ که در سال ۲۰۱۹ منتشر شد و کهکشان *M87 را به تصویر کشیده بود. موردی به‌مراتب عظیم‌تر، در فاصله ۵۵ میلیون سال نوری از ما که آن تصویر را نیز همین تلسکوپ ایونت هورایزن (EHT) ثبت کرده بود.

 

ثبت تصویر اخیر، حاصل پنج سال کار بیش از ۳۰۰ پژوهشگر از سراسر جهان است. با وجود این‌ که سیاهچاله کمان ای تنها ۲۷۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد، با این ‌حال ثبت تصویر آن چیزی مانند عکس گرفتن از یک دونات در ماه بود. اینک دانشمندان با در اختیار داشتن دو نمونه از سیاهچاله‌ها، می‌توانند تفاوت‌ها را بررسی کنند و این دو نمونه را با یکدیگر مقایسه کنند.

 

تصاویری از دو سیاهچاله در اختیار داریم - یکی در انتها و دیگری در ابتدای طیف سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم در عالم- از این‌ رو می‌توانیم چگونگی رفتار گرانش در این محیط‌های به‌شدت غیرعادی را بیش از هرزمانی بیازماییم. این دو سیاهچاله به‌طور چشمگیری مشابه یکدیگرند. با وجود آن‌که *M87 یکی از عظیم‌ترین سیاهچاله‌های عالم -در حدود هزار برابر بزرگتر از سیاهچاله ما- محسوب می‌شود و در مرکز کهکشانی به کلی متفاوت واقع شده است، اما این دو ساختارهای بسیار مشابهی دارند. به گفته پژوهشگران، این موضوع ثابت می‌کند که حق با اینشتین بوده است و این به ما کمک می‌کند دریابیم در ساختار سیاه‌چاله‌ها در واقع چه اتفاقی دارد می‌افتد.

 

این به ما می‌گوید که در فاصله نزدیک، قوانین و اصول نسبیت عام بر این اجرام حاکم است و هر تفاوتی که جلوتر از آن می‌بینیم باید به دلیل تفاوت در موادی باشد که سیاهچاله‌ها را احاطه کرده‌اند.

 

این نتایج در قالب مجموعه مقالاتی در شماره ویژه مجله « The Astrophysical Journal Letters» منتشر شده است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha