متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۴/۰۷

تعداد بازدید : ۴۵

تعداد رای : ۲

کشف ژن عامل افزایش عملکرد و محتوای پروتئین در گندم

اخیراً تیمی بین المللی از محققان روشی برای تولید گیاهان گندم با کیفیت و عملکرد بهتر ارائه نموده اند. این محققان ژنی را شناسایی کردند که عملکرد گندم را بهبود بخشیده و به طور غیر منتظره ای منجر به افزایش محتوای پروتئین آن تا 25 درصد شده است. دستاوردهای حاصل از این تحقیق می تواند به بهبود ارزش غذایی و اقتصادی گندم کمک شایانی کند.

محققان دانشگاه آدلاید در استرالیا و مرکز جان اینس در انگلستان ژن homeobox protein 2 (HB-2) را شناسایی کردند که صفات عملکردی گندم را بهبود بخشیده و موجب افزایش محتوای پروتئین آن تا 25 درصد شده است.

 

دکتر اسکات بودِن از دانشگاه آدلاید که رهبری این تیم تحقیقاتی را بر عهده داشت اظهار کرد: در حال حاضر در رابطه با مکانیسم محرک ‌های عملکرد و افزایش پروتئین در گندم اطلاعات کمی وجود دارد. از اینرو، کشف ژنی که این دو عامل را کنترل ‌کند می تواند به تولید گونه‌های جدید گندم حاوی دانه‌هایی با کیفیت بالاتر کمک کند. از آنجا که گندم حدود 20 درصد از پروتئین مصرفی در سراسر جهان را تشکیل می دهد، تأثیر این تحقیق به طور قابل توجهی می تواند با تولید انواع غلات با محتوای پروتئین بالا برای جامعه سودمند باشد. در این تحقیق برای اولین بار از غربالگری ژنتیکی جمعیت جهش یافته برای شناسایی ژنی استفاده شده است که تولید مثل در گندم را کنترل می کند.

 

دکتر بودِن در ادامه گفت: تنوع ژنتیکی که ما شناسایی کردیم باعث افزایش 15 تا 25 درصدی محتوای پروتئین (بدون کاهش عملکرد) در گیاهان رشد یافته در مزرعه شده است. در این گونه های جدید گندم تعداد سنبلچه های بیشتری نیز تولید شده است. از اینرو، کشف این ژن علاوه بر افزایش ارزش غذایی گندم، دارای مزیت اقتصادی برای کشاورزان نیز می باشد. این تیم تحقیقاتی انتظار دارد که گونه های جدید گندم طی 2 تا 3 سال آینده در دسترس پرورش دهندگان و کشاورزان قرار گرفته تا بتوانند از مزایای آن برخوردار شوند.

 

این پروژه توسط جامعه سلطنتی انگلستان، شورای تحقیقات علوم زیستی و بیوتکنولوژی انگلستان، شورای تحقیقات استرالیا، صندوق صنعت غلات استرالیای جنوبی و موسسه تحقیقاتی ویت در دانشگاه آدلاید تأمین شده است.

 

جزئیات این پژوهش در مجله Science Advances انتشار یافته است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha