متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۴/۲۸

تعداد بازدید : ۱۲۶

تعداد رای : ۳

تغییرات اقلیمی و اثر آن بر نحوه توزیع صخره های مرجانی

اخیراً یک تیم بین المللی از محققان برای نخستین بار از مدلسازی زیستگاه و بازسازی شرایط اقلیمی در گذشته به منظور پیش ‌بینی مکان های مناسب برای استقرار صخره ‌های مرجانی استفاده کرده اند. این محققان نشان دادند که چگونه تغییرات دما و حرکات صفحه ‌ای زمین، که در آن قاره‌ های مختلف در موقعیت ‌های بسیار متفاوتی نسبت به امروز قرار دارند، نحوه توزیع مرجان ‌ها را در طول اعصار تعیین کرده است.

در حال حاضر تغییرات اقلیمی از بزرگترین خطرات برای صخره ‌های مرجانی می ‌باشند، به طوریکه صخره‌ های مرجانی با تنها دو درجه افزایش دما در معرض خطر جدی قرار می‌گیرند. با اینحال، هرچند که آب و هوا اغلب به عنوان محرک اصلی در توزیع صخره ‌های مرجانی در نظر گرفته می ‌شود، اما به دلیل محدود بودن فسیل های موجود این موضوع هنوز به طور کامل ثابت نشده است.

 

محققان دانشگاه ویگو در اسپانیا و دانشگاه بریستول و کالج لندن در انگلستان پیش ‌بینی ‌های خود را با استفاده از شواهد فسیلی صخره ‌های مرجانی آب گرم بررسی کردند. آنها نشان دادند که زیستگاه مرجان ها در گذشته، از 250 تا حدود 35 میلیون سال پیش، به دلیل شرایط اقلیمی گرمتر بسیار دورتر از خط استوا بوده است. دکتر جونز، استاد دانشگاه ویگو اظهار کرد: نتایج ما نشان داد که در هوای گرمتر، صخره های مرجانی به سمت قطب گسترش می یابند، درحالیکه در هوای سردتر آنها محدود به نواحی استوایی و نیمه گرمسیری می شوند.

 

امروزه تغییرات اقلیمی منجر به گسترش صخره های مرجانی به سمت قطب ها می شود. در واقع، ما شاهد گسترش برخی از صخره های مرجانی استوایی هستیم. با اینحال، اینکه آیا زیستگاه صخره های مرجانی می تواند همگام با تغییرات سریع اقلیمی جابجا شود، سوال دیگری است.

 

صخره های مرجانی آب گرم دارای بیشترین تنوع زیستی در موجودات دریایی هستند. امروزه این زیستگاه های غنی از نظر بیولوژیکی به مناطق استوایی و نیمه گرمسیری محدود شده است. با اینحال، در گذشته زیستگاه صخره های مرجانی در خارج از مناطق استوایی و نیمه گرمسیری نیز وجود داشته و بقایای فسیلی آنها بسیار دورتر از خط استوا یافت شده است. در ادامه، دکتر فارنسورث، از دانشگاه بریستول اظهار کرد: آب‌ و هوا در طول دوره های زمین ‌شناسی به ‌طور قابل ‌توجهی تغییر کرده است، اما درک چگونگی تأثیر آن بر زیستگاه صخره‌ های مرجانی به دلیل کمبود داده های قابل قبول و شکاف های موجود، دشوار می باشد. در مجموع، این پژوهش ثابت می کند که آب و هوا و زیستگاه در تاریخ گذشته زمین کاملاً در هم تنیده بوده و با توجه به گرمایش جهانی کنونی، این فرآیند پیامدهای مهمی برای زیستگاه های امروزی به دنبال خواهد داشت.  

 

جزئیات این پژوهش در نشریه Nature Communications انتشار یافته است. 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha