متن خبر

تاریخ خبر : ۱۴۰۱/۰۵/۱۵

تعداد بازدید : ۳۲

تعداد رای : ۲

کشف مولکول‌ های عامل افزایش ایمنی در گیاهان

اخیراً تیمی بین المللی از محققان مولکول ‌هایی را کشف کردند که پاسخ‌ ایمنی در گیاهان را هدایت می ‌کنند. این مولکول ها همچون پیام رسان های کوچکی برای روشن کردن مراکز کنترل دفاعی در گیاهان هستند. این پژوهش به دانشمندان و پرورش دهندگان گیاه کمک می کند تا مولکول هایی را طراحی کرده که باعث افزایش مقاومت به بیماری در گونه های مهم زراعی می گردند.

تولیدات جهانی غذا باید تا سال 2050 دو برابر شده تا اینکه بتوان 2 میلیارد نفر اضافی را که در آن زمان روی زمین زندگی خواهند کرد تامین نمود. افزایش تولید غذا مستلزم افزایش بازده بسیاری از محصولات مهم زراعی است. بدین منظور، باید استراتژی ‌هایی تدبیر نمود تا بتوان گیاهان را در برابر عوامل عفونت زا مقاومتر کرد. دستیابی به این امر به نوبه خود مستلزم درک دقیق سیستم ایمنی گیاه و دفاعی که گیاهان در مواجهه با میکروارگانیسم‌ های مهاجم ایجاد می‌ کنند است.   

 

اخیراً پژوهشی به رهبری محققانی از موسسه تحقیقات اصلاح نژاد ماکس پلانک در کلن و دانشگاه کلن در آلمان با همکاری محققان دانشگاهای چین انجام شده است. آنها مولکول هایی را شناسایی و مکانیسم عمل آنها را در پاسخ ایمنی سلول های گیاهی مشخص کردند. یافته ‌های این محققان راه را برای طراحی مولکول ‌های فعال زیستی هموار کرده و به آنها امکان دستکاری و در نتیجه افزایش مقاومت گیاه به عوامل بیماری زا را می دهد.

 

در سطح مولکولی، یک استراتژی ایمنی که در گیاهان به کار می ‌رود شامل پروتئین ‌هایی به نام گیرنده‌های تکراری غنی از لوسین با اتصال نوکلئوتیدی (NLR) است. NLR ها با هجوم میکروارگانیسم ها در گیاه فعال شده و پاسخ ایمنی که دربرگیرندة کاهش رشد پاتوژن و به طور دقیقتر مرگ سلول ها در محل عفونت است را به راه می اندازند. این سیستم گیاهی در بسیاری از گونه های مهم محصولات زراعی مانند برنج و گندم وجود دارد. جین پارکر، از نویسندگان این تحقیق اظهار کرد که این مولکول های کوچک می توانند به عنوان محرک های ایمنی برای کنترل بیماری در محصولات استفاده شوند. او در ادامه افزود که کشف مکانیسم عمل این مولکول ها فصل کاملا جدیدی را در علامت رسانی ایمنی گیاه و مدیریت بیماری باز می کند.  

 

جزئیات این پژوهش در مجله Science انتشار یافته است.

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha