متن مقاله

تاریخ مقاله : ۱۴۰۰/۱۰/۱۳

تعداد بازدید : ۹۱۸

تعداد رای : ۲

برندگان نوبل فیزیک 2021

«شیکورو مانابه» از آمریکا و «کلاوس هسلمن» از آلمان به دلیل نقش‌شان در «مدل‌سازی فیزیکی اقلیم کره زمین و گرمایش جهانی» و «جیورجیو پاریزی» از ایتالیا برای تحقیقاتیش در زمینه «نابهنجاری‌ها و نوسانات در سامانه‌های پیچیده در مقیاس اتمی تا سیاره‌ای» برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فیزیک در سال 2021 شدند. به گفته‌ی کمیته‌ی نوبل این دانشمندان نشان داده‌اند که دانشِ ما از اقلیم دارای مبنای علمیِ محکم و دقیق است که به واسطه‌ی مشاهدات و آنالیزهای جامع حاصل شده است.

به طور کلی پژوهش‌های این سه دانشمند برای درک تغییرات اقلیم کره‌ی زمین حیاتی است و نشان می‌دهد که فعالیت‌های انسان چه تاثیری بر آن تغییرات دارد و در نهایت تاثیرات گرمایش جهانی را پیش‌بینی می‌کند. این برای اولین‌بار در تاریخِ جایزه‌ی نوبل است که این جایزه به دانشمندانِ متخصص در اقلیم و آب و هوا اهدا می‌شود.

 

سیستم‌های فیزیکی پیچیده مانند اقلیم، معمولا با ناهنجاریهای درون سیستم تعریف میشوند. برندگان نوبل امسال با توضیح سیستم اقلیم و پیش‌بینیِ رفتارهای آینده‌ی دورِ آن توانستند فهمِ ما از پدیده‌ای که تا پیش از این به صورت یک «آشوب» به نظر می‌رسید را گسترش دهند. به گفته‌ی دانشمندان کشورها باید در یک بازه‌ی خیلی کوتاه انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش داده تا بتوانند از بوجود آمدن یک فاجعه‌ جلوگیری کنند. پژوهشگرانِ حوزه‌ی اقلیم همگی هم عقیده‌اند که پایه‌های این علم را این سه دانشمند بزرگ برپا کرده‌اند.

 

دکتر مانابه و هلسمن نیمی از جایزه‌ی تقریبا 1.1 میلیون دلاری را با یکدیگر قسمت می‌کنند و نیمی دیگر از جایزه به دکتر پاریزی اختصاص میابد زیرا پژوهش‌هایش به طور کلی متفاوت از آن دو پژوهشگر دیگر است.

 

هر سه پژوهشگر برای فهمِ سیستم‌های طبیعیِ پیچیده که برای بررسی تغییرات اقلیمی ضروری است کارهای بنیادین و عمیقی انجام داده‌اند و کشفیات آنها سنگ بنای پیش‌بینی‌های امروزی در مورد آینده‌ی تغییرات اقلیمی است. اهمیت پژوهشهای این دانشمندان با پیش بینی‌های کنونی در مورد تاریک بودن آینده‌ در صورت عدم اقدام لازم و ضروری در حال حاضر اهمیت بیشتری میابد.

 

در مردادماه موسسه‌ی IPCC که مجموعه‌ای از پژوهشگرانِ ارشد را در خود جای داده است اعلام کرد که کشورهای جهان دیگر قادر به کنترل تاثیرات تغییرات اقلیمی نیستند. اگر حتی تمامی کشورها توافق پاریس را اجرا کنند همچنان تا پایان سده‌ی میلادی دمای کره‌ی زمین تا 7/2 درجه‌ی سانتیگراد افزایش خواهد یافت. این تغییرات با خود خشکسالی، آب و هوای شدید غیرقابل پیش‌بینی و سیل به همراه خواهد آورد. این موسسه اعلام کرده است که کشورها تنها یک بازه‌ی زمانیِ خیلی کوتاه در اختیار دارند تا از بدترین سناریوی ممکن در آینده جلوگیری کنند. تمامی این پیش‌بینی‌ها توسط مدلی انجام گرفته است که شیکورو مانابه گسترش داده است.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha