متن دیدگاه

تاریخ دیدگاه : ۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تعداد بازدید : ۱۱۰۹۳

تعداد رای : ۱۲

فدراسیون سرآمدان علمی ایران و ریاضیات

در میان حمایت های مالی از پژوهشگران "علوم پایه" از طرف موسسات و سازمانهای مختلف، همواره سهم شاخه ریاضی نسبت به فیزیک، شیمی و زیست شناسی بسیار کمرنگ بوده است.

موضوعات : سیاست گذاری
در چند دهه اخیر هر ساله بودجه ای برای حمایت مالی از پژوهشگران "علوم پایه" از طرف موسسات و سازمانهای مختلف صورت گرفته است که نشان از تدبیر مسئولین دارد. اما در این میان همواره سهم شاخه ریاضی نسبت به فیزیک، شیمی و زیست شناسی بسیار کمرنگ بوده است. 


اما همانطور که استحضار دارید پژوهشگران ما در شاخه های فیزیک، شیمی و زیست شناسی از دریافت (و حتی نامزد شدن) برای جایزه نوبل فاصله معنا داری دارند ولی خوشبختانه یک محقق ایرانی موفق به دریافت جایزه فیلدز (معادل جایزه نوبل) در ریاضی شده است. لذا تقاضا دارم تا با حمایت از پژوهشگران ریاضی که پژوهشهای عمیق انجام می دهند نسبت به حمایت از این شاخه که همواره در طول تاریخ از سرآمدان آن بوده ایم، گامی ارزشمند برداریم. 


ضمنا با توجه به اینکه هدف برنامه شناسایی مستمر افراد توانمند و دارای بنیه علمی قوی و حمایت محققان سرآمد و توانمند برای افزایش تعاملات بین‌المللی با محققان معتبر جهان می باشد. لذا با توجه به حضور افراد شاخص ایرانی در رشته ریاضی در مجامع بین الملل این مهم قابل انجام است. در این رابطه پیشنهادهای ذیل را اعلام می دارم.


(الف) هم اکنون تعدادی از افرادی که در سنوات گذشته در مسابقات بین المللی افتخار آفریدند در کشور حضور دارند. این افراد از دانشگاههای معتبر جهان فارغ التحصیل شده اند و پس از آن به مدت چندین سال در موسسات بین المللی مشغول تحقیق بوده اند. لذا می توان از پتانسیل بالای این افراد استفاده کرد.


(ب) در شاخه ریاضی ترتیب قرار گرفتن اسامی نویسندگان بصورت الفبایی بوده و سهم همه نویسندگان یکسان در نظر گرفته می شود. لذا در محاسبه امتیاز می بایست به این مهم توجه داشت. ضریب تاثیر در مجلات ریاضی محض بسیار پایین تر از شاخه های دیگر است و به همین دلیل امتیازات این شاخه متفاوت است. به عنوان مثال برای قرار گرفتن در لیست دانشمندان بین الملل در شاخه ریاضی به 158 و در شاخه فیزیک به 2204 ارجاع نیاز داریم. لذا با یک حساب سرانگشتی هر ارجاع در ریاضی معادل 18 ارجاع در فیزیک می باشد (لطفا به مقاله اینجانب در خبرنامه انجمن ریاضی ایران سال 1387 مراجعه شود). به طور خلاصه توجه شما را به متفاوت بودن ارزیابی در ریاضی نسبت به شاخه های دیگر علوم جلب می نمایم.


(ج) در لسیت مجلات برتری که در سایت اعلام کرده اید هیچ نشانی از مجلات ریاضی نمی باشد. لطفا در این مورد توجه لازم مبذول فرمایید.


(د) فرهنگستان علوم کشورهای در حال توسعه (توآس) موسسه ای بین المللی و مستقل می باشد که برای پیشبرد علوم در کشورهای در حال توسعه تشکیل شده است. مرکز این موسسه در تریست ایتالیا واقع می باشد و عضو گیری آن از طریق نامزد شدن فرد توسط حداقل دو نفر از اعضا و رای گیری در مجمع عمومی می باشد. شاخه ایرانی این فرهنگستان با عنوان توآس ایران توسط یازده نفر از پژوهشگران ایرانی در سال 1382 در مرکز مطالعات و همکاریهای بین المللی تشکیل شد. هر ساله بودجه ای برای حمایت مالی از پژوهشهای این اعضا از طرف مرکز مطالعات و همکاریهای علمی بین المللی تخصیص داده می شود


از جمله فعالیت های جاری توآس ایران می توان به همکاری های علمی در سطح ملی و بین المللی و نیز مشارکت در سیاست گذاری علوم و فناوری اشاره کرد. سازماندهی فعالیت های علمی دانشمندان جوان، تدوین نقشه جامع علوم پایه ایران و تلاش برای ارتقا درک عمومی از علوم در کشور از جمله اهداف برنامه اجرایی توآس ایران در سال 2008 می باشد.


همانطور که ملاحظه می شود واژه "علوم" در تمامی موارد فوق لحاظ شده است. بر همین اساس یکی از بخش های فعال در موسسه توآس بین المللی شاخه ریاضیات می باشد. بیش از 100 ریاضی دان از کشورهای مختلف جهان در توآس عضویت دارند.


 اگر به سایت این موسسه مراجعه شود نام اعضایی از کشورهایی مانند هند، چین و برزیل امری کاملا طبیعی می باشد اما به نظر نگارنده عدم وجود عضوی از ایران در جایی که اعضایی از کشورهایی مثل سودان، نیجریه، ترینیدا-توباگو، مصر، آذربایجان، بنین، ونزوئلا، سنگال، اردن، کامرون، غنا، کوبا، ازبکستان، مراکش، زیمبابوه، سوریه، اردن، اروگوئه، شیلی، کلمبیا و ... وجود دارند، کمی دردناک است.


نظر به اینکه عضویت در موسسه توآس در راستای اهداف فدراسیون می باشد لذا تقاضا دارم به این مهم توجه ویژه مبذول گردد.


با سپاس فراوان

سیامک یاسمی

استاد ریاضی دانشگاه تهران 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha